İstanbul’da Ocak Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı: İşte Detaylar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 6,72, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 4,69 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksinde yüzde 76,17, Toptan Eşya Fiyatları İndeksinde ise yüzde 61,48 artış gerçekleşti.

Perakende fiyatlarda görülen artışlarda, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 25, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 20,67, diğer harcamalar grubunda yüzde 8,94, konut harcamalarında yüzde 7,58, gıda harcamalarında yüzde 5,51, ev eşyası harcamalarında yüzde 4,49, kültür eğitim ve eğlencede yüzde 2,81 artış görüldü. Ancak giyim grubunda ise yüzde 3,87 düşüş meydana geldi.

Toptan fiyatlarda ise İnşaat Malzemeleri grubunda yüzde 13,22, Kimyevi Maddelerde yüzde 11,16, gıda grubunda yüzde 6,97, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 4,12, işlenmemiş maddelerde yüzde 1,90 artış yaşandı. Madenler grubunda yüzde 4,52 azalış olurken, mensucat grubunda ise fiyat değişimi olmadı. Bu verilere göre enflasyonun özellikle inşaat malzemeleri ve kimyevi maddelerde yoğunlaştığı görülüyor. O yüzden bu sektörlerdeki fiyat artışları ekonomi açısından önemli bir gösterge olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul’da Ocak Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı: İşte Detaylar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!