İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırı davasında 6 kişi tahliye edildi

İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen bombalı saldırı davasında 6 kişi tahliye edildi

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı davasında 6 sanığın tahliyesine karar verildi. Duruşma 22 Ocak 2024 tarihine ertelendi. Geçtiğimiz yıl 13 Kasım’da İstanbul Beyoğlu’nda PKK/YPG tarafından gerçekleştirilen terör eyleminde bankaya bırakılan bir bombanın patlaması sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 99 kişi yaralandı. Saldırının ardından failler yakalandı ve adli süreç başladı. Bu süreçte 24 tutuklu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada 6 sanığın tahliye edilmesine karar verildi ve bir sonraki duruşma 22 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

İstanbul’un en turistik yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen terör eyleminde bir bankanın üzerine bırakılan patlayıcı madde 6 kişinin hayatını kaybetmesine ve 99 kişinin yaralanmasına neden oldu. Olaydan sonra saldırganlar yakalandı ve adli süreç başladı. Duruşmada 6 sanığın tahliyesine karar verildi ve davayı takip edenler 22 Ocak 2024 tarihinde yapılacak olan bir sonraki duruşmayı bekliyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın sonucunda terör eyleminin planlayıcısı olan kadın terörist Ahlam Albashır tespit edilerek yakalandı. Eylemi gerçekleştirmeden önce Suriye’de örgütün bir üst düzey yöneticisi ile tanıştırıldığı belirlenen Albashır’ın üzerine getirdiği patlayıcı maddeleri bir erkek terörist olan Bilal El Hacmaos’a teslim ettiği tespit edildi.

Sanık Bilal El Hacmaos dava sürecinin ardından firar etti ve hakkında yakalama emri çıkarıldı. Diğer sanıkların ise devletin birliğini bozma, silahlı terör örgütüne üye olma ve öldürme suçlarından yargılanmaları talep edildi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) terör eyleminin kilit ismi olan Halil Menci’yi Suriye’nin Kamışlı kentinde takibe aldı ve bir operasyonla etkisiz hale getirildi. Bu gelişmelerin ardından davanın son aşamalarında tutuklu ve tahliye edilen sanıkların yargılanmalarına devam ediliyor. Davanın son celsesinin ardından kararın sonuçlanması bekleniyor.

Yorum gönder

You May Have Missed