İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişinin 103. Yıldönümü Kutlamaları başlıklı haber

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından “Kahraman Ordumuza” ithaf edilerek yazılmış ve Türk milletinin bağımsızlığının sembolü haline gelmiştir. Marş, tam 103 yıl önce kabul edilmiştir. Bu önemli gün, İstiklal Marşı’nın Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin 102’nci yıldönümü olarak kutlanmaktadır. Mehmet Âkif Ersoy’un mısraları, bestekâr Zeki Üngör’ün bestesiyle bir asrı aşkın süredir milletin dilinde yankılanmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 12 Mart 1921’de onaylanan İstiklal Marşı, o zamanlarda Ali Rifat Çağatay tarafından bestelenmiş ve 1930 yılından itibaren Osman Zeki Üngör’ün bestesiyle seslendirilmeye başlanmıştır.

İstiklal Marşı’nın ortaya çıkış süreci, Ankara’daki Büyük Millet Meclisi’nin düzenlediği bir yarışma ile başlamıştır. Kıymetli bir ödül olan 500 liranın bulunduğu yarışmaya, pek çok şair katılmış ve toplamda 724 şiir gönderilmiştir. Ancak, yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif Ersoy’un sonradan yarışmaya dahil olması, cami cemaatine hitap eden ve milletin gururunu simgeleyen bir eser kaleme almasıyla gerçekleşmiştir. Ersoy’un bu eseri, diğer eserler arasından ayrılarak kabul edilmiş ve Türk milletinin marşı olmuştur.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın kabulü sonrası ödül olarak ayrılan 500 lirayı Darül Mesai Vakfı’na bağışlamıştır. Şiirin bestelenmesi sürecinde ise 24 besteci yarışmaya katılmış ve sonunda Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi seçilmiştir. 1930 yılında ise Osman Zeki Üngör’ün bestesiyle değiştirilen İstiklal Marşı, bugün hala milletimizin gurur duyduğu bir eser olarak yerini korumaktadır.

İstiklal Marşı, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini en güzel şekilde ifade eden önemli bir simgedir. Mehmet Akif Ersoy’un milli duygularla kaleme aldığı bu eser, Türk milletinin yüreğinde özel bir yer edinmiştir. Günümüzde, İstiklal Marşı’nın bestesi Osman Zeki Üngör’e aittir ve bu marş, Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık sevdasını en anlamlı şekilde temsil etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişinin 103. Yıldönümü Kutlamaları başlıklı haber

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!