Japonya Merkez Bankası, 17 Yıl Sonra Negatif Faiz Politikasına Son Verdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya Merkez Bankası (BOJ), büyük şirketlerdeki önemli ücret artışlarının ardından 2016 yılında başladığı negatif faiz politikasına son verme kararı aldı. BOJ, iki günlük para politikası toplantısının ardından kısa vadeli faiz oranlarını yüzde eksi 0,1’den yüzde 0 ila yüzde 0,1 aralığına yükseltme kararı aldı. Bu kararla birlikte BOJ, dünyanın önde gelen merkez bankaları arasında negatif faiz politikasını terk eden son banka olarak tarihe geçti.

BOJ, 2016 yılında deflasyonla mücadele kapsamında başladığı negatif faiz politikasını sonlandırırken, aynı zamanda 10 yıllık Japon devlet tahvillerine ilişkin getiri eğrisi kontrolünü de sona erdirdi. Banka, tahvil alımlarına devam edecek ancak şirket tahvilleri ve benzeri varlıklarda alımlar 1 yıl içinde sonlanacak. Bu hamle, ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın salgın sonrasında enflasyonu dizginlemek için faiz artırımlarına gitmesine karşın BOJ’un ekonomik büyümeyi canlandırmak için ultra gevşek para politikasını sürdürmesini sağladı.

Japonya’da bu yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşen ücret artışları, BOJ’un negatif faiz politikasını sonlandırma kararını hızlandırdı. Ülkede en büyük işçi örgütü Japon Ticaret Birliği Konfederasyonu (Rengo), işverenlerle yapılan müzakereler sonucunda ücretlerde yüzde 5,28’lik artış sağlandığını açıkladı. Bu oran, 33 yılın en yüksek seviyesi oldu. Analistler, BOJ’un enflasyonun hedefin üzerinde seyretmesi nedeniyle faiz artışı kararını olumlu karşıladı.

Japonya’da uzun süredir enflasyonun yavaşlamasıyla mücadele eden BOJ, yenin değerinin hızla düşmesine katkıda bulunurken, negatif faizlerin ekonomi ve hane halkı üzerinde olumsuz etkiler yarattığı görüldü. Bankanın faiz politikasında değişikliğe gitmesi sadece Japonya’yı değil, aynı zamanda küresel piyasaları da etkileyecek.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, faiz politikasındaki değişikliğin ekonomik ve enflasyon durumuna bağlı olduğunu belirtirken, şimdilik agresif faiz artışlarının beklenmediğini söyledi. Ueda, enflasyon hedefine ulaşılmasının güven verici olduğunu ve ekonomiyi destekleyici finansal koşulların devam edeceğini vurguladı. Ueda ayrıca, merkez bankasının gerektiğinde piyasalara müdahale ederek ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Japonya Merkez Bankası, 17 Yıl Sonra Negatif Faiz Politikasına Son Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!