Japonya Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Öncesi Temel Politika Değişikliği Beklentileri Artıyor

x soIArgVkOPdUwGGPZ3Bw.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya Merkez Bankası (BoJ), dünyadaki negatif faiz uygulayan son merkez bankası olma özelliğini taşıyor. BoJ, 19 Mart tarihinde faiz kararını açıklayacak. Büyük Japon şirketlerinin 2023 yılından sonra ücret artışları açıklaması, ücret eğilimlerinin olumlu seyretmesiyle BoJ’un temel politika değişikliği yapma konusunda hareket alanı sağlayacağı beklentisini artırdı. Analistler, enflasyonun BoJ’un yüzde 2 hedefinin üzerinde seyretmesi ve sürdürülebilir ücret artışı beklentilerinin artması nedeniyle bankanın faiz oranlarında bir dönüşe doğru ilerleyebileceğini düşünüyor.

Japonya’nın geçen yıl ortalama yüzde 3,2 olan enflasyonu ocak ayında yüzde 2,2’ye geriledi. Ülkenin en büyük ajanslarından biri olan Jiji Press, BoJ’un negatif faiz oranlarını sona erdirmek için gelecek haftaki toplantısında son düzenlemeleri yaptığını bildirdi. BoJ, 2016 yılından beri getiri eğrisi kontrolü adı verilen bir uygulama yürütüyor. BoJ Başkanı Kazuo Ueda, bu yılki ücret anlaşmalarının faiz oranlarına etki edeceğini belirtmişti.

Japonya’da en son faiz artışı 2007 yılında gerçekleşti. Diğer gelişmiş ülkelerin aksine Japonya uzun süredir dezenflasyonla mücadele ediyor. Japonya’nın en büyük işçi örgütü Rengo, bu yılki ücret müzakerelerinin ilk turunun ortalama yüzde 5,28 ile sonuçlandığını açıkladı. Küçük şirketler arasındaki ücret zamları ise ortalama yüzde 4,42 oldu.

BoJ, geçen yıl negatif faizleri sona erdirmek için hazırlık yapmaya başladı. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, şirketlere ücretleri artırma çağrısı yaparak bunun Japonya’nın deflasyon problemini çözmesine yardımcı olacağını belirtti. Japon hükümet yetkilileri de negatif faizden çıkışa sıcak bakmaya başladı.

Sonuç olarak, Japonya Merkez Bankası’nın bu hafta içindeki faiz kararı finansal piyasalar açısından önemli bir gelişme olacak. Ülkenin enflasyon ve ücret artışlarındaki seyir, BoJ’un faiz politikalarını şekillendirecek belirleyici faktörler arasında yer alıyor.öffçüşlkjf3948yt8ü3897wqpodkjnjnvodn_SELECT_CONTENT

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Japonya Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Öncesi Temel Politika Değişikliği Beklentileri Artıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!