Japonya’da 100 Yaşını Geçenlerin Sayısı Hızla Artarken, Yaşlıların Yalnızlığı Sorunu Büyüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya, 2023 yılında 800 binden fazla yenidoğanın doğmadığı, 65 yaş ve üzeri nüfusunun 36,2 milyon kişi, 100 yaşını geçen kişilerin sayısının 86 binin üzerinde olduğu, verilere göre 2040’a kadar 65 yaş ve üstü kişilerin oranının yüzde 35 olacağı ifade edilen bir ülkedir. Ülkedeki yaşlı nüfusun yarısının yalnız yaşadığı verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Yaşlıların yalnızlığını gidermek için çeşitli projeler gerçekleştirilmektedir.

Taketa ilçesinde Kanada’dan örnek alınan bir proje olan “Herkesin Evi Renk Renk” Merkezi Projesi hayata geçirilmiştir. Merkez, farklı yaş gruplarından insanların bir araya gelerek çeşitli etkinliklere katılabilecekleri bir alan yaratmıştır. Proje sürdürülebilir finansman kaynaklarından destek almaktadır ve toplumun her kesimine hitap ederek 5 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği bir merkez haline gelmiştir.

Proje koordinatörlerinden Oka Yuika, bu çalışmanın sürdürülmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Yaşlıların topluma bağlı hissetmelerini sağlayan ve geri dönüşler alan projenin, Japonya genelinde yaygınlaştırılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu proje sayesinde, yaşlı bireylerin yalnızlık sorununun azaltılması ve topluma kazandırılması hedeflenmektedir.

Merkezi ziyaret eden yaşlı bireyler, sosyal aktiviteler ile bir araya gelerek, kendilerini yalnız hissetmediklerini belirtmektedir. Projenin amacına ulaşması, Japonya’da yaşlı nüfusun yalnızlık sorununa karşı alınan somut bir adım olmuştur. Bu tür projelerin ülke geneline yaygınlaştırılması, yaşlı nüfusun yaşam kalitesinin artırılmasında önemli bir rol üstlenecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Japonya’da 100 Yaşını Geçenlerin Sayısı Hızla Artarken, Yaşlıların Yalnızlığı Sorunu Büyüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!