Kasım ayında evde bakım maaşı ödemeleri ne zaman yapılacak? 2024’te evde bakım maaşı artışı ne kadar olacak?

Kasım ayında evde bakım maaşı ödemeleri ne zaman yapılacak? 2024’te evde bakım maaşı artışı ne kadar olacak?

2024 yılında evde bakım maaşı ne kadar olacak konusu, temmuz ayında yapılan maaş zamlarıyla yakından ilişkilidir. Geçtiğimiz temmuz ayında memur maaşları ve emekli memur aylıkları için 6 aylık enflasyon farkı ile yüzde 17,55, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları ise yüzde 19,77 oranında artış göstermiştir. Bu zamla birlikte zamlı evde bakım maaşı ödemeleri 5 bin 98 liraya yükselmiştir.

Ancak, kasım ve aralık aylarına ait enflasyon verileri henüz açıklanmamıştır. Bu verilerin açıklanmasıyla birlikte 6 aylık enflasyon farkı belirlenecektir. Tahminlere göre, ocak 2024’te açıklanacak verilerle birlikte evde bakım maaşının 7 bin 157 lirayı aşması beklenmektedir.

Evde bakım maaşlarına ilişkin sorgulama işlemleri ise e-Devlet platformu üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasından bu bilgilere ulaşmak mümkündür. Sorgulama işlemi için vatandaşın sistemde kayıtlı olması ve şifreleri ile T.C. kimlik numaralarını kullanması gerekmektedir.

Özetle, 2024 yılında evde bakım maaşlarının ne kadar olacağına yönelik tahminler yapılmaktadır. Geçtiğimiz temmuz ayında yapılan zamlarla birlikte evde bakım maaşlarına yüzde 17,55 oranında bir artış gerçekleşmiştir. Kasım ve aralık aylarına ait enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte maaşlara yapılacak ek zamla birlikte evde bakım maaşının 7 bin 157 lirayı aşması beklenmektedir. Bu maaşlara ilişkin sorgulama işlemleri ise e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed