Kentsel dönüşümde hızlanan süreç ile bina sahipleri mali avantaj elde edecek

Kentsel dönüşümde hızlanan süreç ile bina sahipleri mali avantaj elde edecek

TBMM Genel Kurulu’nda, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edilerek yasalaştı. Komisyon Başkanı Adil Karaismailoğlu, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğunu ve alınması gereken tedbirler olduğunu söyledi.

Karaismailoğlu, olası bir Marmara depremi düşünüldüğünde, özellikle İstanbul’daki yapıların dirençli hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Kentsel dönüşümün mutlaka yapılması gerektiğini ifade eden Karaismailoğlu, depremin önlenemeyeceğini ancak depreme dirençli yapılar yapılabileceğini belirterek, bakanlıklar ve belediyelerin süreci hızlandırmak için çaba gösterdiğini söyledi.

Karaismailoğlu ayrıca, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın altında tüm Türkiye’de kentsel dönüşümün hızlanacağını, yaşanan sorunlara çözümler getirildiğini ve mali avantajlar sağlanacağını belirtti. Deprem Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporun da yasanın hazırlanmasına katkı sağladığını ifade eden Karaismailoğlu, özellikle İstanbul’da çok acil dönüştürülmesi gereken yapılar olduğunu dile getirdi.

İstanbul’daki AK Parti’li belediyelerin kentsel dönüşüm için çaba gösterdiğine işaret eden Karaismailoğlu, vatandaşın da hassasiyet göstermesi gerektiğini belirtti. Kentsel dönüşümün bir güvenlik meselesi olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, deprem bölgesinde yıkılmayan binaların kanunlara uygun inşa edildiğine dikkat çekerek, yerel yönetimlerin desteğiyle hızlı bir dönüşüm yaşanacağını ifade etti.

Adil Karaismailoğlu, kanunla kentsel dönüşüm süreçlerinin hızlandırılacağını ve mahkeme süreçlerinin kısaltılacağını belirterek, deprem sonrası yapılanların maliyetinin çok yüksek olduğunu ve alınacak dersler olduğunu vurguladı. Sonuç olarak, kentsel dönüşümün hızlanması, yapılan binaların dirençli hale getirilmesi ve vatandaşların güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için çalışmaların hızlandırılacağı belirtildi.

Yorum gönder

You May Have Missed