KKTC ve Türkiye’den BM Güvenlik Konseyi’ne Tepki: “Barış Gücü’nün Görev Süresini Uzatmaları Kabul Edilemez”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KKTC ve Türkiye Dışişleri Bakanlıkları, 31 Ocak 2025 tarihine kadar BM Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresini uzatma kararına tepki gösterdi. Güvenlik Konseyi’nin yaptığı uzatma kararına Dışişleri Bakanlıkları cephesinden gelen açıklamalar, konu hakkında net bir duruş sergilemiştir.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, Birleşmiş Milletlerin BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresini 31 Ocak 2025 tarihine kadar uzatma kararına, KKTC ve Türkiye itiraz etmiştir. Bu konuya ilişkin yapılan açıklamalarda, tarafların onayı alınmaksızın alınan kararın yerinde olmadığı belirtilmiştir. Kıbrıs Türk tarafının onayının alınmaması ve tarafların BM Güvenlik Konseyi kararlarının da yeniden gözden geçirilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün varlığının 60’ıncı yılı olduğu belirtilerek, güvenlik konseyinin kararının KKTC’nin iradesini yok saydığı vurgulanmıştır. Ayrıca, kararın gerçeklerle bağdaşmayan, başarısızlığı kanıtlanmış bir modeli dayattığı belirtilmiştir.

Aynı zamanda, Kıbrıs Türk tarafı BM Güvenlik Konseyi kararlarının gözden geçirilmesi talebinde de bulunmuş ve Ada’da kalıcı işbirliği ve istikrar ortamının sağlanması için BM Güvenlik Konseyi üyelerinin geçerliliğini yitirmiş kararları gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizmiştir. KKTC’nin temennisi, geçerliliğini yitirmiş Güvenlik Konseyi kararlarının gözden geçirilerek, iki ayrı devletin varlığına dayalı yeni bir yaklaşım benimsenmesidir.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen Yiğitler-Pile yolunun yapımında yaşanan gerginliklerin arkasında tek sorumlunun Kıbrıs Rum tarafı olduğu belirtilmiş ve Rum yönetiminin hakimiyetçi tutumunun ara bölgede de genişletmeye çalışması eleştirilmiştir. Ayrıca, Kıbrıs Türk tarafı yol inşaatının tamamlanması ve buna yönelik yapılan mutabakatın uygulanmasını talep etmiştir.

Sonuç olarak, KKTC ve Türkiye Dışişleri Bakanlıklarının BM Güvenlik Konseyi kararına tepki gösterdiklerini ve Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresi konusunda yeni bir yaklaşım benimsenmesi ve tarafların onayının alınması gerektiği yönünde kararlı bir duruş sergilediklerini görmekteyiz. Bu konuda taraflar arasındaki uzlaşma ve anlayışın sağlanması büyük önem arz etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KKTC ve Türkiye’den BM Güvenlik Konseyi’ne Tepki: “Barış Gücü’nün Görev Süresini Uzatmaları Kabul Edilemez”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!