: Kozmetik ürün ihracatı 1 milyar dolar sınırını geçti.

: Kozmetik ürün ihracatı 1 milyar dolar sınırını geçti.

Ahmet Pura, Türkiye’nin kozmetik sektöründe ihracatın arttığını ve yıl sonunda %12’lik bir artışla 1,5 milyar dolar seviyelerine ulaşmasını beklediğini belirtti. Menşei farklı ürünlerin farklı ülkelere ihraç edildiğini, saç ürünlerinin en çok Irak ve İran’a, güzellik, makyaj ve cilt bakımı ürünlerinin ise Libya ve ABD’ye ihraç edildiğini açıkladı. Kozmetik sektörünün son 10 yılda her dönem ithalattan fazla olduğu ve Türkiye’nin dış ticaret fazlasına katkı sağladığı da vurgulandı.

Ahmet Pura, genç nüfus ve gelişen tüketici trendlerinin kozmetik sektörü için fırsatlar sunduğuna dikkat çekti. Ülkelerin farklı pazar dinamikleri göz önünde bulundurularak araştırma-geliştirme faaliyetlerinin sürdürülmesi ve markalaşma için çalışmaların artırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Avrupa Yeşil Mutabakatı konusunda farkındalık yaratmanın uzun vadede rekabet avantajı sağlayabileceğini ifade etti.

Ancak, Pura aynı zamanda kozmetik sektöründe kayıt dışı ürünlerin denetimlerinin artırılması gerektiğini ve mevzuat sorunlarının ihracatçılara engel oluşturduğunu belirtti. Bu durumun ülke ekonomisine zarar verdiğini ve ticari itibarı zedelediğini dile getirdi. Türk kozmetik sektörü ihracata yönelik olarak geliştirdiği stratejilere odaklanmış ve ülkeye sağladığı dış ticaret fazlası ile ekonomiye büyük katkıda bulunmuştur.

Yorum gönder

You May Have Missed