Küresel Piyasalar Yön Arayışında: Yatırımcılar Durumu Değerlendiriyor

Küresel Piyasalar Yön Arayışında: Yatırımcılar Durumu Değerlendiriyor

ABD’de dün iş gücü piyasasında yumuşamanın devam ettiği açıklandı. Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için erken olduğuna yönelik yönlendirmeleri ise piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor. İşsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, geçen hafta 231 bin ile 3 ayın en yüksek seviyesine çıkarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti ve işsizlik maaşı başvuru sayısı da 1 milyon 865 bin ile iki yılın zirvesine ulaştı.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook, sıkılaşan finansal koşulların bazı sektörlerde baskı yaratabileceğine işaret etti. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ise başka bir faiz artırımına ihtiyaç olup olmadığını bilmediğini ifade etti. ABD ekonomisi için resesyon tahmin etmeyen Mester, faiz oranını düşürmenin konunun esası olmadığını, kısıtlayıcı bir duruşta ne kadar süre kalınacağı ile ilgili olduğunu belirtti. Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında faizi sabit bırakacağını, bankanın haziran ayında faiz indirimlerine başlayabileceğinin tahmin edildiğini ifade etti.

Dolar endeksi yatay seyrederken, altının ons fiyatı yüzde 0,2 artışla 1.985 dolarda bulunuyor. Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 4,3 azalışla 77,5 dolardan tamamladı. New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 0,07 artarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 arttı. Dow Jones endeksi ise yüzde 0,13 azalış kaydetti.

Avrupa borsalarında, Euro Bölgesi’nin enflasyon verilerine odaklanıldı. Almanya hariç satış ağırlık bir seyir izlenirken, Euro Bölgesi’nde TÜFE’nin ekimde aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 2,9 artış göstermesi bekleniyor. Alibaba Grrup Holding’in hisse fiyatının yaklaşık yüzde 10 değer kaybetmesiyle Asya piyasalarına Japonya hariç satıcılı bir seyir hakim oldu.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,50 değer kazancıyla günü 7.780,68 puandan tamamladı. Dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 28,6985 seviyesinden işlem görüyor. Yurt içinde TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi, yurt dışında ise İngiltere’de perakende satışlar, Euro Bölgesi’nde TÜFE, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da yatırımcıların odağında bulunmaya devam ettiği belirtiliyor. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.730 ve 7.5590 puanın destek konumunda olduğu ifade edildi. Bu verilerle birlikte ABD ve Avrupa borsalarında dün genellikle karışık bir seyir izlendi.

Yorum gönder

You May Have Missed