Kutup Ayıları Hipotermi Riskiyle Karşı Karşıya! İşte Tehlikeli Durum…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kutup ayıları besin yoğunluğuna göre hareket alanı belirleyen ve mevsimsel farklılıklara göre yer değiştirerek karadan 100 kilometre açığa kadar gidebilen hayvanlardır. Kutup ayılarının avlanmak için en uygun ortamı buz platformlarının oluşturduğunu belirten uzmanlar, yeterli buz olmamasının avlanma şanslarını azalttığını ifade etmektedir. Bu durum kış uykusu öncesi yeterli yağ stoku oluşmamasına ve yavrularını emziren ayıların beslenme ihtiyacının karşılanamamasına sebep olmaktadır. Kutup ayılarının sütünün dünyanın en yağlı sütlerinden biri olduğu ve yavrularının hayatta kalması için önemli olduğu vurgulanmıştır.

Ancak buz platformlarının azalması nedeniyle kutup ayılarının daha fazla suda kalmak zorunda kaldığı ve bu durumun hipotermi riskini artırdığı belirtilmiştir. Ayrıca, kirliliğin de kutup ayıları için tehdit oluşturduğu ve besin zincirinde en üst sırada yer aldıkları için çevredeki tüm birikimlerin onlara ulaştığına dikkat çekilmiştir. Balık ve planktonlardan kaynaklanan kimyasalların, atıkların ve kirliliğin kutup ayılarını olumsuz etkilediği vurgulanmıştır.

Kutup ayılarının yaşam alanlarının çoğunlukla belirli ülkelerin sınırları içinde yer aldığına dikkat çekilmiş ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Ancak, kutup ayılarının neslinin devamı için sadece bu ülkelerin değil tüm dünyanın sorumluluk alması gerektiği vurgulanmıştır. Kutup ayılarının bulunduğu bölgelerdeki kirliliğin, dünya genelindeki sulardan kutup ayılarına ulaştığına işaret edilmiş ve küresel bir koruma ve bilinç oluşturulması gerektiği belirtilmiştir. Sadece belirli ülkelerin alacağı önlemlerle kutup ayılarının korunamayacağı, tüm dünyanın bu konuda sorumluluk alması gerektiği vurgulanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kutup Ayıları Hipotermi Riskiyle Karşı Karşıya! İşte Tehlikeli Durum…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!