Marmara Denizi’nde Denizanalarının Artışı Balıkların Göçlerini Engelliyor: Müsilaj Tehlikesi Ortaya Çıktı!

65fbdfbc5ba4f444.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara Denizi’ndeki denizanalarının artması, balıkların göçlerini engellerken aynı zamanda yeniden müsilaj oluşma tehlikesini de ortaya çıkardı. Bu durumla ilgili konuşan bir balıkçı, son 5 yılda denizlerin çok kirlendiğini ifade etti.

Geçmiş yıllarda Marmara Denizi’nde müsilaj oluşumu gözlemlendi. Müsilajın tekrarının yaşanabileceğini belirten Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, İstanbul Boğazı’ndaki denizanası artışını değerlendirdi. Okyar, son 20 yılda Marmara Denizi’nde denizanası sayılarının artışını tespit ettiklerini ve su sıcaklıklarındaki yükselişin bu artışı etkilediğini belirtti. Ayrıca, ekolojik dengedeki değişikliklerin denizanalarının artışına zemin hazırladığını da vurguladı.

İstilacı denizanası türlerinin müsilaja etkisi de değerlendirilen Okyar, koşulların uygun olması durumunda müsilaj oluşumunun tekrarlanabileceğini söyledi. Denizanalarının artışının balıklarla besin rekabetine girdiğini belirten Okyar, bu durumun balık stokları üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu açıkladı.

Balıkçı Kadir Akdere ise denizanalarının artışının balıkların göçlerini etkilediğini ve müsilaj oluşumunun da deniz altında görüldüğünü ifade etti. Bir başka balıkçı olan Cemal Öztürk ise son 5 yılda denizlerin çok kirlendiğini ve denizanalarının sayısının arttığını belirterek, balıkların kıyıya gelmediğini ve balıkçılığın olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Sonuç olarak, Marmara Denizi’nde denizanalarının artışı ve müsilaj oluşumu gibi çevresel faktörlerin deniz ekosistemini olumsuz etkilediği ve balıkçılık faaliyetlerini tehdit ettiği görülmektedir. Bu durum, denizlerdeki dengenin korunması ve kirliliğin önlenmesi için acil tedbirler alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Marmara Denizi’nde Denizanalarının Artışı Balıkların Göçlerini Engelliyor: Müsilaj Tehlikesi Ortaya Çıktı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!