Miraç Kandili’nde Camiler Dolup Taştı: Dualar Yükseldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Miraç Kandili, Hazreti Muhammed’in, Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya ve ilahi huzura yükseldiği gece olarak kabul edilir. Miraç Kandili, ülke genelinde kutlandı. Büyük Çamlıca Camisi’nin minarelerine “Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun” yazısı yansıtıldı. Kırklareli’nde Hızırbey Camisi’nde, Miraç Kandili dolayısıyla özel bir program düzenlendi.

Miraç Kandili, İslam inancına göre, Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldiği kabul edilen bir gecedir. Kuran’da İsra ve Necm sureleri nde ifade edilir. “İsra olayı”, Hazreti Muhammed’in bir gece Mekke’den Kudüs’e, “Miraç olayı” ise gökler ötesine yaptığı yolculuğa denilir. Hz. Muhammed’in zor zamanlar geçirdiği bir dönemde Allah’ın İsra ve Miraç hadisesiyle bazı hakikatler göstererek peygambere destek verdiğini söyledi.

Kocaeli’de Miraç Kandili dualarla idrak edildi. Kocaeli’de akşam ezanından itibaren Mehmet Ali Paşa Camisine gelen vatandaşlar, namaz kıldı. Camilerde, hem kandil hem de “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılındı, Allah’a şirk koşmayanların bağışlanacağı müjdesi verildi. Ayrıca bu gece Allah, Hazreti Muhammed’e İsra Suresi’nde de yer alan insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan ahlak ve fazilet düsturlarını bildirdi. Hz. Muhammed’in gece yürüyüşüyle Mescid-i Haram’dan gittiği Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın şu an işgal altında olduğunu ifade eden Bozkurt

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, Miraç hadisesinin yaşandığı noktada en temel ibadet hakları engelleniyor. Bunun bertaraf olması için Miraç gecesinde dualar yapılması gerektiğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Miraç Kandili’nde Camiler Dolup Taştı: Dualar Yükseldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!