Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 9 ayda 6,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 9 ayda 6,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye’nin 2023 ekim ayına ait ihracat verileri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklandı. Ekim ayındaki ihracat, geçen yıla göre %7,4 artarak 22,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık dış satım ise %0,7 artışla 254,8 milyar dolara ulaştı. 6 Şubat’ta yaşanan depremin etkisiyle ve Avrupa’daki talep yavaşlaması sebebiyle ihracatta zorluklar yaşansa da mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü bu zorlukları aşarak istikrarı yakaladı. Sektör, ekim ayında 678 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, yılın 9 ayında 6,6 milyar dolarlık dış satışa ulaştı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, yılın 9 ayında Irak, İsrail, Birleşik Krallık, Almanya ve ABD gibi ülkelere en çok ürün satışı gerçekleştirdi. Irak’a 839 milyon dolarlık, İsrail’e 326 milyon dolarlık ve Birleşik Krallık’a 325 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Aynı dönemde Fas, sektörün ihracattan aldığı payı %31 artırarak 193 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Rusya’ya ise 180 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Ayrıca, diğer ülkeler arasında Libya, İran ve Fransa da sektörün ihracatında öne çıkan ülkeler arasında yer aldı.

Sonuç olarak, Türkiye’nin ekim ayı ihracat verileri olumlu bir tablo çiziyor. Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, 6 Şubat’ta yaşanan deprem ve Avrupa’daki talep yavaşlamasına rağmen istikrarını koruyarak 678 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Irak, İsrail, Birleşik Krallık, Almanya ve ABD gibi ülkelerin yanı sıra Fas ve Rusya gibi ülkeler de sektörün ihracatında öne çıkan noktalardır. Bu veriler, sektörün küresel pazardaki rekabet gücünü ve ticaret potansiyelini de göstermektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed