Moody’s: Dünya Ekonomisinin Yavaşladığını Bekliyor

Moody’s: Dünya Ekonomisinin Yavaşladığını Bekliyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2024-25 Raporu’nu yayımladı. Raporda, yüksek faiz oranları kredi kanalları aracılığıyla reel ekonomiye yayıldıkça küresel büyümenin 2024’te yavaşlayacağı belirtildi. Merkez bankalarının sıkı politika duruşunu sürdürmesi nedeniyle 2024’te talebin yavaşlamasıyla enflasyonun soğumaya devam edeceği ifade edildi. Beklenmedik şoklar olmadığı sürece küresel büyümenin 2025’te güçlenmesinin beklendiği kaydedildi. Büyüme hızıyla ilgili olarak G20’nin ekonomilerinin büyüme beklentileri de raporda yer aldı.

Ayrıntılara göre raporda, G20 ekonomilerinin büyüme hızının bu yıl yüzde 2,8, gelecek yıl yüzde 2,1 ve 2025’te yüzde 2,6 olmasının beklendiği belirtildi. ABD ekonomisinin büyüme tahminiyle ilgili olarak ise raporda yer alan verilere göre ekonomik büyümenin 2024’te yavaşlayacağı ifade edildi. ABD ekonomisinin büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 1,9’dan yüzde 2,4’e çıkarıldığı, gelecek yıl için ise yüzde 1 olarak korunduğu belirtildi. ABD ekonomisinin 2025’te ise yüzde 2 büyüyeceği tahmin edildi. Avro Bölgesi ve Çin ekonomilerinin de büyüme tahminleri raporda yer aldı, ayrıca Türkiye’nin ekonomik büyümesiyle ilgili tahminler de detaylandırıldı.

Raporda, enflasyonun düşüş eğilimiyle büyük merkez bankaları için politika faizlerinin zirveye ulaştığı ve 2025 yılı sonuna kadar çoğu G20 ekonomisinde hedefe geri dönmesinin beklendiği ifade edildi. Ayrıca, iklim veya jeopolitik olayların enerji ve gıda fiyatlarındaki ani artışlardan kaynaklanan dalgalanmalara yol açabileceği uyarısında bulunuldu. Raporda, küresel ekonomideki büyüme ve enflasyon beklentilerinin yanı sıra ABD, Avro Bölgesi, Çin ve Türkiye ekonomilerinin büyüme tahminleri gibi önemli ekonomik veriler yer aldı.

Yorum gönder

You May Have Missed