Muğla’da turist rekoru tazelendi

Muğla’da turist rekoru tazelendi

Muğla’nın turizm açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olduğu bilinmektedir. Son 10 ay içinde şehre gelen yabancı turist sayısı, 3 milyon 336 bin 804 kişiye ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu sayı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 13 oranında artmıştır. Muğla, 2014 yılında 3 milyon 302 bin 688 turisti ağırlayarak tarihinin en çok turist ağırlayan yılı olmuştu. Şehrin turizm kapasitesi her geçen yıl artmaya ve çekiciliği artmaya devam ediyor.

Gelen yabancı turistler arasında İngilizlerin oranı yüzde 43 ile en fazla olurken, Rusya Federasyonu, Almanya, Polonya ve Hollanda da en çok turist gönderen ülkeler arasında yer aldı. Turistlerin büyük bir kısmı Muğla’ya Milas-Bodrum ve Dalaman Havalimanlarından giriş yaparken, Deniz Gümrük limanlarından 636 bin 356 turist de giriş yaptı. Muğla, turizm alanında gösterdiği gelişimle Türkiye’deki diğer önemli merkezler, Antalya ve İstanbul’dan sonra en çok turist ağırlayan şehir konumuna yükseldi. 2023 yılında Muğla’yı tüm zamanların en çok turist ağırlayan yılı yapması bekleniyor.

Tüm bu veriler ışığında, Muğla’nın turizm potansiyelinin her geçen yıl arttığı ve gittikçe daha fazla ziyaretçi çektiği görülmektedir. Gelecek yıllarda Muğla’nın turizm açısından da ülkenin önde gelen bir destinasyonu olmaya devam edeceği öngörülmektedir. Bu gelişmeler, şehrin ekonomik ve sosyal yapıları üzerinde olumlu etkiler yaratmaya devam edecektir.

Yorum gönder

You May Have Missed