Mülteci, Almanya’da devlet yardımıyla geçinmeyi tercih ediyor: Çalışma isteğimiz yok

Mülteci, Almanya’da devlet yardımıyla geçinmeyi tercih ediyor: Çalışma isteğimiz yok

Almanya’da hükümete büyük tepki var. Çalışan nüfusun vergileri ile geçinen bir mültecinin, “Çalışmak istemiyorum, sosyal yardımlar sayesinde refah içinde yaşıyorum.” sözleri halkın hükümeti eleştirmesine neden oldu. Mültecinin rahat tavırları sosyal medyada gündem yarattı.

Her yıl binlerce göçmen Orta Doğu’dan Avrupa’ya iltica ediyor. Ödenen sosyal yardımlar sebebiyle mültecilerin Avrupa’daki birinci tercihleri genellikle Almanya oluyor. Çalışan nüfusun güçlükle geçinebildiği Almanya’da mültecilere yapılan yardımlar eleştiri konusu…

Bu kapsamda Almanya’ya 2 yıl önce iltica eden Afgan ailenin bir Alman kanalı için vermiş olduğu röportaj, ülkede büyük tepki çekti. 5 kişilik ailede kimse çalışmamasına rağmen, ailenin devlet yardımları ile refah içinde yaşaması, Alman vatandaşlarının hükümete sert eleştirilerde bulunmasına neden oldu.

Çok iyi Almanca konuşmasına rağmen, Almancam iyi değil diyerek çalışmayan karı-koca işsizlik parasıyla geçiniyor. 120 m2 alana sahip 4 odalı bir evde yaşayan aile, devlet tarafından her ay 2 bin euroya yakın para alıyor. Öte yandan, söz konusu ailenin kira, fatura, hastane masrafları, anaokulu masrafları, Almanca kursu masrafları gibi birçok giderleri devlet tarafından karşılanıyor.

Nüfusun çoğunluğunun 1500 ile 2 bin 500 euro arası kazandığı Almanya’da ev kiraları 1000 eurodan başlıyor. Öte yandan Almanya vatandaşları, işsizlere yardım edilmesi için her ay maaşlarından bir kısmını işsizlik vergisi olarak ödüyor. Çalışan nüfusun vergileri ile geçinen mültecilerin rahat tavırları Almanya’da hükümete yönelik büyük bir eleştiri konusu oldu.

Yorum gönder

You May Have Missed