Nobel Ödüllü Gen Düzenleme Yöntemiyle HIV Tedavisinde Büyük Başarı!

tEo9BUzmGkmGdbLMOgzvRg.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hollanda’da bulunan Amsterdam Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, Nobel Ödüllü gen düzenleme yöntemi CRISPR’ı kullanarak HIV virüsünü insan hücrelerinden temizlemeyi başardı. CRISPR yöntemi, virüsü insan DNA’sından temizlemek için moleküler düzeyde çalışan bir makas gibi işlev görüyor. Bu yöntem sayesinde istenmeyen bölümler kesilip atılabiliyor ve HIV virüsü insan hücrelerinden temizlenebiliyor. Uzmanlar, bu başarılı çalışmaları Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar kongresinde paylaştı ve HIV tedavisine yönelik daha kapsamlı araştırmaların yapılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

HIV virüsü vücut sıvılarıyla bulaşan ve bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. Erken teşhis ve düzenli tedavi ile hastaların hayatlarını normale dönmesi sağlanabilmektedir. Ancak mevcut ilaçlar virüsü tamamen yok edememekte ve sadece yayılmasını durdurmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 35 bin kişi, dünya genelinde ise yaklaşık 40 milyon kişi HIV ile yaşamaktadır. HIV’in neden olduğu enfeksiyonun ileri evresine AIDS denilmektedir.

CRISPR teknolojisi, gen değiştirme teknolojisi olarak bilinmektedir ve 2012 yılında keşfedilmiştir. Bu teknolojide, “Cas9” proteini DNA’yı kesmek için bir makas gibi kullanılmaktadır. Bilim insanları, bu yöntem ile laboratuvar ortamında insan hücrelerinde hastalıklara yol açan DNA’ları keserek tedavi etme amacı gütmektedirler. Ancak bu yöntem uygulanırken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir, çünkü gereğinden fazla DNA kesilmesi, önemli genlerin değişmesine neden olarak kansere yol açabilir.

Hollandalı araştırmacıların HIV tedavisi alanındaki bu ilerlemesi, hastalığın tedavisinde umut verici gelişmelere yol açabilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması ve yöntemin etkinliğinin insanlar üzerinde test edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, HIV ve AIDS ile yaşayan milyonlarca insan için bu tür gelişmelerin hayati önem taşıdığı da unutulmamalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nobel Ödüllü Gen Düzenleme Yöntemiyle HIV Tedavisinde Büyük Başarı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!