Norveç Hazır İddia Filistin’in Bağımsızlığını Tanımak için

Norveç Hazır İddia Filistin’in Bağımsızlığını Tanımak için

Norveç hükümeti, bağımsız bir Filistin devletinin tanınmasına “hazır olunması” çağrısında bulundu. Bu teklif, parlamentoda büyük çoğunlukla kabul edildi. Teklife göre, barış süreci üzerinde olumlu bir etkisi olduğunda bağımsız bir Filistin devletinin koşulsuz tanınması çağrısında bulunuldu. Ancak teklifte hemen tanınmayacağı da belirtildi. Bu teklifin arkasında Norveç’teki iktidar koalisyonunun, küçük partilerin Filistin devletinin derhal tanınması talebine karşı koymak amacıyla yapıldığı ifade edildi. Filistin devletini yasal olarak tanıyan diğer ülkeler ise İzlanda, İsveç, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya olarak sıralandı. Ayrıca, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin’in tanınması yönünde çalışacaklarını belirtti.

Norveç hükümeti, parlamentoda bağımsız bir Filistin devletinin tanınmasına “hazır olunması” çağrısında bulundu. Parlamentonun büyük çoğunluğu tarafından kabul edilen teklife göre, barış süreci üzerinde olumlu bir etkisi olduğunda bağımsız bir Filistin devletinin koşulsuz tanınması çağrısında bulunuldu. Ancak bu tanımanın hemen gerçekleşmeyeceği belirtildi. Norveç’teki iktidar koalisyonunun, Filistin devletinin derhal tanınması talebine karşı koymak amacıyla teklifi sunduğu da ifade edildi. Diğer yandan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin’in tanınması yönünde çalışacaklarını belirtti.

Bağımsız Filistin devletinin tanımasına ilişkin teklif Norveç parlamentosu tarafından kabul edildi. Teklife göre, barış sürecinde olumlu etkisi olduğunda bağımsız bir Filistin devletinin tanınması çağrısında bulunuldu. Norveçli iktidar koalisyonunun, Filistin devletinin derhal tanınması talebine karşı koymak amacıyla ise bu teklifi sunduğu belirtildi. Norveç, İzlanda, İsveç, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya gibi ülkelerin Filistin devletini yasal olarak tanıdığı da açıklandı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise, Filistin’in tanınması yönünde çalışacaklarını ifade etti.

Yorum gönder

You May Have Missed