Novartis AG, Alman Biyoteknoloji Şirketi MorphoSys AG’yi 2.9 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alacak!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlaç sektöründe önemli bir gelişme yaşandı. İsviçre merkezli ilaç üreticisi Novartis AG, Alman biyoteknoloji şirketi MorphoSys AG’yi 2,7 milyar euro karşılığında satın alma kararı aldı. Bu satın almanın duyurulmasının ardından MorphoSys’in hisseleri %40’tan fazla bir şekilde yükseldi. Novartis, MorphoSys’i hissedarlara nakit olarak hisse başına 68 euro ödeme teklif edecek ve anlaşma sonrasında MorphoSys’i halka kapalı hale getirecek. Anlaşmanın detayları, MorphoSys’in sermayesinin yüzde 65’i tutarındaki asgari eşiğin kabul edilmesi ve düzenleyici kurum onayları da dahil olmak üzere belli koşullara tabi olacak.

Geçtiğimiz yıl ilaç birimi Sandoz’u elden çıkaran ve maliyetleri azaltarak personel sayısını azaltan Novartis, birleşme ve satın alma stratejisinin 5 milyar doların altındaki anlaşmalara odaklandığını açıkladı. MorphoSys’in hisseleri açılıştan sonra %15 artışla 66,10 euroya yükselirken, Novartis hisseleri de %0,5 oranında yükseldi.

Bu satın alma ile Novartis, MorphoSys’in en umut verici ilaçlarından biri olan pelabresib’i ilaç portföyüne eklemiş olacak. Pelabresib, miyelofibroz ve lenf düğümü kanseri gibi ölümcül kanser türleriyle mücadelede kullanılan bir ilaç olarak öne çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Novartis AG, Alman Biyoteknoloji Şirketi MorphoSys AG’yi 2.9 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!