Numan Kurtulmuş: Bugün Filistin’de İsrail’in yaptığı katliam soykırımdır

Numan Kurtulmuş: Bugün Filistin’de İsrail’in yaptığı katliam soykırımdır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, güncel olaylara ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandığı bir programda konuştu. Katıldığı programdaki konuşmasında, İsrail-Filistin savaşının Türkiye gündem maddesi olduğunu belirten Kurtulmuş, ATGV Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisi’nde düzenlenen 43. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’na katılarak Gazze’ye yönelik saldırılara değindi. Kurtulmuş, İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği saldırıları soykırım olarak nitelendirdi. İsrail’in büyük askeri gücü olduğunu belirten Kurtulmuş, bu gücün temelinde İslam dünyasının çaresizliği ve dağınıklığının yattığını ifade etti.

Kurtulmuş ayrıca, dünyada yaşanan en temel sorunun dünyevileşme ve profanlaşma olduğunu dile getirdi. Bu durumun insanları manevi ve etik değerlerden uzaklaştırdığını söyledi. Ayrımcılık, hiyerarşi, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve son yıllarda gelişen İslam düşmanlığının dünya toplumlarını sarsan önemli konular olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler’in Ukrayna’daki savaşı bitiremediğini, Gazze’deki saldırıların durdurulamadığını ve insani yardım koridorunun açılamadığını belirten Kurtulmuş, BM’nin İsrail’e yönelik alınan aleyhte kararlara rağmen herhangi bir adım atamadığını ifade etti. Ayrıca, dünyanın dört bir yanında düzenlenen destek gösterilerinin bir umut ışığı olduğunu ve insanların davranışlarında değişim başladığını dile getirdi.

Numan Kurtulmuş, Türk milletinin Anadolu irfanının mirasçısı olarak, hakkın ve adaletin tesis edilmesinden sorumlu olduğunu ve bu bilinci toplumda taşıdığını ifade etti. Özellikle, Gazze’deki halka yönelik yaşanan zulme karşı Türk halkının duyarlı olduğunu ve dualarla destek verdiğini belirtti.

Yorum gönder

You May Have Missed