OECD’nin Raporuna Göre Küresel Ekonomide Çarpıcı Büyüme ve Enflasyon Öngörüleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OECD, Ekonomik Görünüm Ara Dönem Raporu’nu açıkladı ve “Büyüme için Temelleri Güçlendirmek” teması üzerinde durdu. Rapora göre, geçen yıl küresel ekonomi yüzde 3,1 büyüdü. ABD’de güçlü bir büyüme görülürken, diğer gelişmiş ülkelerdeki büyüme daha zayıftı. G20 ülkelerindeki büyüme yüzde 3,3, ABD’de ise yüzde 2,5 olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde büyüme yüzde 0,5, Almanya’da yüzde 0,1 daralma görülürken, Türkiye’de büyüme yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

Küresel ekonomideki büyüme, bu yıl yüzde 2,9 olacak ve 2025’te yüzde 3’e yükseleceği öngörülüyor. ABD’de ekonomik büyümenin, hane halkı harcamaları ve işgücü piyasası koşulları tarafından desteklenmeye devam edeceği belirtilirken, Euro Bölgesi’nde ekonomik büyüme tahmini bu yıl için 0,3 aşağı yönlü revize edildi. Çin ekonomisinin düşük talep, yüksek borç ve zayıf emlak piyasasının etkisiyle bu yıl yüzde 4,7 ve 2025’te yüzde 4,2’ye gerilemesi bekleniyor. Türkiye ekonomisinde ise büyüme bu yıl yüzde 2,9 olacak ve 2025’te yüzde 3,1 olacağı öngörülüyor.

Rapora göre, küresel enflasyon geçen yıl düşüş gösterdi. Ancak çekirdek enflasyonun hala hedefin üzerinde seyretmesi ve işgücü maliyetlerindeki artış, enflasyonun 2025’te sona ereceğinden emin olmak için erken olduğunu gösteriyor. Jeopolitik gerilimlerin enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturabileceği ve enerji fiyatlarında artış görülebileceği belirtilirken, bu durumun küresel ekonomik büyümeye zarar verebileceği vurgulanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OECD’nin Raporuna Göre Küresel Ekonomide Çarpıcı Büyüme ve Enflasyon Öngörüleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!