Ömer Bolat, stokçulara kötü haber verdi: Cezalar katlanarak artacak

Ömer Bolat, stokçulara kötü haber verdi: Cezalar katlanarak artacak

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına ilişkin denetlemelere değindi. Bakan, 2021 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile fahiş fiyat artışı yapanlara 10 bin TL ile 100 bin TL arasında, stokçuluk yapanlara ise 100 bin TL ile 2 milyon TL arasında ceza uygulanacağını belirtirken, piyasa denetimleri ve piyasa gözetiminin devlet tarafından sürekli olarak yapıldığını ifade etti. Bu denetimler kapsamında haksız fahiş fiyat uygulamaları ve stokçuluk gibi uygulamaların da denetlendiğini ifade eden Bakan Bolat, önümüzdeki torba yasada bu konuda cezaların katmerli şekilde artırılacağını bildirdi.

Ayrıca, Bakan Bolat, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği tarafından gerçekleştirilen Türkiye İş Ahlakı Zirvesi’nde de fahiş fiyat uygulaması yapanlar hakkında konuştu. Deprem zamanlarında da meslek ahlakına uymayan örneklerle karşılaşıldığını belirten Bakan, düzeltme çalışmalarının yapıldığını vurguladı. İşsizlik verilerine de değinen Bakan Bolat, işsizlik oranlarının %9,1’e gerilediğini ve 3 milyon 150 bin işsizin olduğunu ifade ederek, işverenlerin eleman bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Öte yandan, 2022 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile haksız fiyat uygulaması yapanlara yönelik ceza miktarları belirlendi. Fahiş fiyat artışı yapanlara 10 bin TL ile 100 bin TL arasında, stokçuluk yaptığı tespit edilenlere ise 100 bin TL ile 2 milyon TL arasında ceza verileceği bildirildi. Yönetmelik değişikliğinin 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe gireceği de aktarıldı. Bu düzenleme ile stokçuluk yapanlara ağır cezaların uygulanması planlanmaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed