OMÜ Prof. Dr. İzzet Akça: “Nisan ve Mayıs Ayları Vektörlerin Hareket Aylarıdır, Önlemlerimizi Almalıyız”

HjESmF4p6EC7zLPJthtYQg.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden (OMÜ) Prof. Dr. İzzet Akça, nisan ve mayıs aylarının havaların ısınmaya başladığı dönemler olduğuna dikkat çekti. Bu ayların özellikle vektörlerin hareketlilik dönemleri olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, vektör olarak adlandırılan sivrisinek, karasinek, hamam böceği ve kenelerin önemli olduğunu vurguladı. Bu canlılar fil hastalığı, sıtma hastalığı, KKKA gibi ciddi hastalıkların taşıyıcılarıdır. Bu sebeple bu aylardan itibaren vektörlere karşı önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

OMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Akça, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), sıtma, fil hastalığı gibi hastalıklara yol açabilen vektörlerle mücadelenin hava sıcaklıklarında artış görülmeden başlaması gerektiğini belirtti. Vektörlerin insanlarda oluşturduğu halk sağlığı riskine dikkat çeken Prof. Dr. Akça, sulak alanlar, meralar, parklar, çöp alanları gibi potansiyel vektör yaşam alanlarında önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Akça, havaların ısınmasıyla vektör hareketliliğinin arttığını ve nisan ile mayıs aylarının vektörlerin hareket dönemi olduğunu tekrarladı. Bu dönemde su birikintilerinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, sivrisineklerin ağırlıklı olarak sulak alanlarda yaşadığını ve bu alanların bilinmesinin önemli olduğunu vurguladı. Belediyelerin su birikintilerine karşı önlem alması gerektiğine değinen Prof. Dr. Akça, su birikintilerinin yok edilmesi veya işaretlenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, yumurta ve larvalara karşı mücadele ve erginlerin çıkmasıyla uçkun mücadelesinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Vektörlerin taşıdığı hastalıklardan bahseden Prof. Dr. Akça, karasinekler için çöplerin yok edilmesi gerektiğini ifade etti. Kenelerin özellikle Karadeniz Bölgesi’nde önemli olduğunu ve meralar, çocuk parkları gibi alanlarda önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Sıtmadan kaynaklanan hayati tehlikelerin olduğunu belirten Prof. Dr. Akça, Afrika’da sıtmanın ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Sonuç olarak, vektörlerin insan sağlığı açısından önemine dikkat çekilmiş ve vektörlere karşı alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur. Ayrıca, vektörlerin taşıdığı hastalıkların ciddiyeti vurgulanmış ve halkın bilinçlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
OMÜ Prof. Dr. İzzet Akça: “Nisan ve Mayıs Ayları Vektörlerin Hareket Aylarıdır, Önlemlerimizi Almalıyız”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!