Rusya, okullarda insansız hava aracı (İHA) eğitimine yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

Rusya, okullarda insansız hava aracı (İHA) eğitimine yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

Rusya Eğitim Bakanlığı, okullarda askeri hazırlık eğitimi konusunda karar taslağı düzenledi. Federal Yasal Düzenlemeler Sisteminde yer alan taslağa göre, okullarda “Ana vatanın güvenliği ve savunmasının temelleri” dersi çerçevesinde temel askeri hazırlık unsurları konusunda öğrencilere bilgi verilecek. Ayrıca, ders kapsamında öğrencilere İHA (İnsansız Hava Aracı) kullanımıyla ilgili de eğitim verilmesi planlanıyor. Söz konusu karar taslağının Rus hükümeti tarafından onaylanması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nisan ayında İHA üreten şirket temsilcileriyle yaptığı bir toplantıda, İHA eğitimin okullarda verilmesi fikrini desteklemişti. Putin’in desteğiyle birlikte bu taslağın onaylanması için uygun zemin oluşmuş gibi görünüyor. Söz konusu eğitim programı, öğrencilere askeri hazırlık ve İHA kullanımı konusunda temel bilgileri vermekle kalmayıp, aynı zamanda ülkenin güvenliği ve savunmasına dair bilinçlenmelerine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Rusya Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı karar taslağı, okullarda verilecek “Ana vatanın güvenliği ve savunmasının temelleri” dersi kapsamında askeri hazırlık konularını öğrencilere içermektedir. Bu taslağa göre, öğrencilere İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanımıyla ilgili eğitim de verilecektir. Taslak, Federal Yasal Düzenlemeler Sistemi’nde yer almakta olup, Rus hükümeti tarafından onaylanması beklenmektedir. Vladimir Putin’in destek açıklamalarının ardından, bu taslağın onaylanarak uygulamaya geçmesi beklenmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed