SGK İşçi Payı Hesaplama: Brüt Maaşın Yüzde 37.5’i Kadardır, İşte Detaylar!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SGK işçi payı, her çalışanın aldığı brüt maaşa göre değişen bir prim tutarıdır. İndirimsiz sigorta primi toplamda brüt maaşın yüzde 37.5’idir. Bu oran; işçi sigorta primi yüzde 14, işveren payı yüzde 20.5, işçi işsizlik payı yüzde 1 ve işveren işsizlik payı yüzde 2 şeklindedir.

Brüt maaş, vergi ve kesintileri içeren bir ücrettir. SGK primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisinin eklenmesiyle brüt maaş bulunabilir. Prim ücreti, brüt ücretin işçi sigorta primi oranı, işveren payı oranı, işçi işsizlik oranı ve işveren işsizlik oranı ile çarpılması sonucu bulunur.

Her çalışanın brüt maaşı farklı olduğu için SGK işçi payı da farklılık göstermektedir. Brüt maaşın artması, prim miktarını artırırken maaşın azalması durumunda da prim azalır. İşçi sigorta primi yüzde 14, işveren payı yüzde 20.5, işçi işsizlik payı yüzde 1 ve işveren işsizlik payı yüzde 2 oranlarıyla hesaplanmaktadır.

SGK işçi payı hesaplama ekranı üzerinden brüt maaş ücretinin vergi ve kesintilerinin hesaplanmasıyla net maaş bulunabilir. Bu şekilde prim ücreti, işçi ve işveren payları ile işsizlik oranlarına göre hesaplanabilir. Bu oranlarla brüt maaş üzerinden hesaplanan prim tutarı, her çalışan için farklılık göstermektedir. Bu nedenle her çalışanın prim tutarı brüt maaşına göre değişkenlik gösterir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SGK İşçi Payı Hesaplama: Brüt Maaşın Yüzde 37.5’i Kadardır, İşte Detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!