Sivas Belediyesi’nden Çevreye Duyarlı Sıfır Atık Tesisi: Avrupa’ya Domates Gönderiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas’ta, çevreye duyarlı bir belediyecilik anlayışıyla hareket eden Bilgin, özel bir üretici ile birlikte elektrik üretiminden çıkan ısıyı kullanarak sera yapılabileceği fikrini ortaya attı. Bu görüşmelerin sonucunda, Türkiye’de bir ilk olacak kadar büyük bir sera, 40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 50 bin metrekarelik bir alana kuruldu. Projenin koordinatörlüğünü yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Görevlisi Volkan Yörük, seranın özelliklerini anlattı. “Hollanda tipi dediğimiz modern seracılık yöntemlerinin kullanıldığı cam bir sera. Bu seranın bir özeliği de Türkiye’de ilk olması ve çöpten çıkan atık enerji, baca gazı ve ceket suyunun kullanıldığı tek seradır. Sivas gibi bir yerde böyle bir seranın kullanılması gerçekten üretim maliyetleri açısından önemli bir noktaydı. Bunun projesini Türkiye’de ilk kez yaptık ve şu anda da çalışıyor.”

Sera, ilk hasadını gerçekleştirdi. Yörük, “çünkü iyi tarım yöntemleri uyguladığımız için hiçbir kimyasal ürün kullanmıyoruz. Onun için de bunun Avrupa pazarında çok değerli bir yeri var. Şu anda Hollanda, Almanya ve İtalya gibi ülkelere Sivas’tan domates gidiyor. Burada çöpten çıkan atık enerji gıdaya çevrilmiş durumda. Ülkemizde ve dünyada gıda giderek krize dönüşmekte. Gıda üretimini yapan firmalar çok şanslı olacak. Biz de böyle bir ilke imza attığımız için çok mutluyuz. Burada yıllık yaklaşık 2 bin ile 2 bin 500 ton arasında üretim almayı hedefliyoruz. Seramızda yüzde 95’i kadın olmak üzere şu anda 55 kişi çalışıyor. Dışarıda da çalışan arkadaşlarımız var.”

Bilgin ve Yörük, kurulan sera projesiyle çevreci bir yaklaşım sergilediklerini belirtti. Ayrıca, üretilen salkım domateslerin Avrupa’ya satıldığını da açıkladılar. Bu proje, çevreye duyarlı bir tesis olmakla kalmayıp, aynı zamanda çöp ve atık enerjinin geri dönüşümü ile gıda üretiminin artırılmasına katkıda bulunuyor. Bu girişim, Sivas’ın tarım sektöründeki çığır açan adımlarından biri olup, üretim maliyetleri ve gıda krizi gibi konulara olumlu bir etki sağlayacağı öngörülüyor. Bu başarılı proje, Sivas’ın tarım potansiyelini artırarak ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacak gibi görünmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sivas Belediyesi’nden Çevreye Duyarlı Sıfır Atık Tesisi: Avrupa’ya Domates Gönderiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!