Ticaret Bakanlığı’ndan İthalatta Haksız Rekabet İçin Yeni Önlemler Yayımlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğler, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Almanya ve İsveç menşeli sodyum perkarbonatlar ile Rusya menşeli, “diğerleri” eşya tanımlı renksiz düz cam ithalatına yönelik olarak başlatılan ve İthalat Genel Müdürlüğünce yürütülen nihai gözden geçirme soruşturması tamamlandı. Soruşturma sonucu, mevcut önlemin yürürlükten kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu saptandı.

Bu kapsamda, Almanya menşeli ürüne yönelik CIF bedelinin yüzde 5’i ve 12’si, İsveç menşeli ürüne yönelik de yüzde 12’si oranında dampinge karşı kesin önlem uygulanması kararlaştırıldı. Rusya menşeli renksiz düz cama yönelik de türüne göre yüzde 8 ile 10 oranlarında dampinge karşı kesin önlem uygulanacak. Söz konusu önlemler, yürürlük tarihinden itibaren 5 yıl sonra yürürlükten kalkacak. Önlemlerin sona erme tarihinden önce nihai gözden geçirme soruşturması başlatıldığı takdirde uygulama, soruşturma sonuçlanıncaya kadar yürürlükte kalmaya devam edecek.

Damping önlemi haksız rekabete yol açan ithalatın yerli üretim dalı üzerinde neden olduğu zararı bertaraf etmek için uygulanan bir önlemdir. Almanya, İsveç ve Rusya menşeli ürünler için alınan kesin önlemler, haksız rekabetin önlenmesi amacıyla uygulanmaktadır. Bu önlemler, belirli oranlarda dampinge karşı kesin bir önlem olarak belirlenmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Mevcut önlemlerin yürürlükten kalkması durumunda dampingin ve zararın devam etmesinin veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu saptandığı için kesin önlemler yürürlüğe konmuştur. Bu önlemler, yürürlük tarihinden itibaren 5 yıl sonra yürürlükten kalkacak ancak nihai gözden geçirme soruşturması başlatıldığı takdirde uygulama, soruşturma sonuçlanıncaya kadar yürürlükte kalmaya devam edecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ticaret Bakanlığı’ndan İthalatta Haksız Rekabet İçin Yeni Önlemler Yayımlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!