TikTok’un Geleceği Tehlikede: ABD’de Kişisel Veri Endişesi Artıyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’nin temsilciler Meclisi’nde yürütülen oylama öncesinde FBI, Adalet Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat birimi, kapalı kapılar ardında brifing vererek Amerikalıların kişisel verilerinin güvenliği konusunda endişelerini dile getirdi. Özellikle Çin yönetiminin bu verilere erişmesi durumunda doğabilecek tehlikeler üzerinde duruldu. Çinli şirket Tiktok Ceo’su Shou Zi Chew, Amerikalıların ifade özgürlüğünün ellerinden alındığı savunmasını yaparak, güvenlik endişelerine karşın herhangi bir kanıt olmadığını iddia etti. Ayrıca yasağın ABD anayasasına aykırı olduğunu belirtti. Şirket, Amerikalı kullanıcı verilerini ABD merkezli olarak koruma sözü vermiş olsa da, kararın ulusal güvenlik için çözüm olmadığını savundu. Çin yönetimi ise, yasağın sonunda ABD’ye zarar vereceğini ve tasarının zorbalık olarak nitelendirildiğini açıkladı.

Tasarının temsilciler Meclisi’nden geçmesi beklenirken az sayıda demokrat üyenin itirazına rağmen yasa tasarısının yürürlüğe gireceği öngörülüyor. Daha önce ABD devlet kurumları TikTok’u yasaklamış ve Temsilciler Meclisi, üyeleri ve çalışanlarının resmi cihazlara TikTok uygulamasını indirmesine ve kullanmasına yasak getirmişti. ABD Başkanı Biden ise, eğer yasa tasarısı kongreden geçerse onaylayacağını bildirdi. Ancak Senatörler arasındaki fikir ayrılıkları nedeniyle oylamanın Senato ayağının ne şekilde sonuçlanacağı belirsizliğini koruyor.

Öte yandan, Tiktok Ceo’su Shou Zi Chew, Washington’daki temaslarıyla tasarının durdurulması için çaba sarf ederken, güvenlik endişelerinin gereksiz olduğunu savunarak yasağın ABD ile Çin arasındaki ilişkilere zarar verdiğini vurguladı. Çin Dışişleri Bakanlığı ise, yasağın ancak ABD’ye zarar vereceğini açıkladı ve tasarının zorbalık olarak nitelendirdi. Tüm bu gelişmeler, ABD ve Çin arasındaki dijital güvenlik konusundaki hassasiyeti artırırken, yasa tasarısının geçiş sürecinde önemli tartışmalar yaşanmaya devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TikTok’un Geleceği Tehlikede: ABD’de Kişisel Veri Endişesi Artıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!