Tüberküloz, Dünyada 7,5 milyon kişide ikinci ölümcül bulaşıcı hastalık olarak görülüyor

Tüberküloz, Dünyada 7,5 milyon kişide ikinci ölümcül bulaşıcı hastalık olarak görülüyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayımlanan 2023 Küresel Tüberküloz Raporu’nda, 92 ülke ve bölgeden veriler yer aldı. Rapora göre, 2022’de 7,5 milyon kişiye tüberküloz tanısı konuldu; bu, DSÖ’nün 1995’te küresel olarak tüberkülozu izlemeye başlamasından bu yana kaydedilen en yüksek rakam olduğu belirtilmiştir.

Kovid-19 salgını sonrası 2022’de tüberkülozun teşhis ve tedavi hizmetlerinin yaygınlaşmasında dünya genelinde iyileşme görüldüğü kaydedilen raporda, bu alanda belirlenen yeni hedeflere ulaşmak için hızlandırılmış çalışmalara ihtiyaç bulunduğu ifade edilmiştir. 2021’de yeni tüberküloz tanısı konan kişi sayısındaki küresel düşüşün yüzde 60’ından fazlası Hindistan, Endonezya ve Filipinler’deki vakaların azalmasıyla bağlantılı olduğu belirtilmiştir. 2021’de İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) taşıyan hastalar da dahil tüberküloza bağlı ölümlerin sayısı 1,4 milyon iken, bu rakamın 2022’de 1,3 milyona gerilediği vurgulanmıştır.

Raporda, 2020-2022 yılları arasında Kovid-19 nedeniyle tedavilerde yaşanan aksamaların, yarım milyondan daha fazla tüberküloza bağlı ölümle sonuçlandığı ve tüberkülozun HIV’li hastalar için ölümcül etkisinin olduğu belirtilmiştir. Tüberküloz teşhis araçları, ilaçları ve aşılarının geliştirilmesinde ilerleme kaydedilmiş, ancak bunun, bu alandaki genel yatırım düzeyiyle sınırlı olduğunun altı çizilmiştir.

Raporda, tüberkülozla mücadelede halen yetersizlikler olduğu ve daha fazla çaba gerektiği ifade edilmiştir. DSÖ’nün 2025’e kadar tüberküloza bağlı yüzde 75 oranında azalma hedefinin çok gerisinde kalındığı ve tüberküloz için yürütülen hizmet ve araştırma için hedeflenen fonun yarısından azının seferber edildiği de vurgulanmıştır.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un rapora göre, tüberkülozla ilgili olarak en önemli ifade ise “Tüberküloz hikayesinde son bölümü yazma fırsatına sahibiz” olmuştur. Ghebreyesus, uzun yıllar geçmiş nesillerin tüberküloz nedeniyle acı çektiği ve öldüğünü hatırlatarak, bugünün atalarımızın ancak hayal edebileceği bilgi ve araçlara sahip olduğunu ve tüberküloz hikayesinin son bölümünün yazılma fırsatına sahip olduklarını belirtmiştir.

Yorum gönder

You May Have Missed