Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı: Tüketici Hakları En Önemli İlke!

Ap4Bgs13xE6A3LtHmum5tQ.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ergün Kılıç, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması ve zararlarının tazmin edilmesi hakkının, evrensel tüketici hakları açısından en önemli ilke olduğunu vurguladı. Alışveriş yaparken vatandaşların karşılaştıkları zararların telafi edilmesi ve ekonomik çıkarlarının yasalarla korunduğunu belirten Kılıç, özellikle garanti kapsamındaki ürünlerde tüketicinin haklarını kullanabileceğini ifade etti.

Kılıç, bir bilgisayarın ayıplı çıkması durumunda tüketicinin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında belirtilen haklardan birini kullanabileceğini söyledi. Bu haklardan biri olan ‘satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme’ hakkının tüketiciye ait olduğunu belirtti. Ayrıca, tüketicilerin özellikle teknolojik ürünlerin iade işlemlerinde fiyat değişimi ile karşılaşabileceğine dikkat çekerek, garanti kapsamındaki ürünün iadesinde tüketiciye aynı ürünü veya muadilini alabilecek tutarı talep etme hakkı olduğunu vurguladı.

Kılıç, tüketicilerin yaşadıkları uyuşmazlıklarda haklarını korumak ve çözüme ulaşmak için tüketici hakem heyetleri ve Ticaret İl Müdürlüklerine başvurabileceklerini belirtti. Elektronik ürünlerle ilgili şikayetlerin son dönemde arttığını ve tüketicilerin haklarını bilmediğini söyleyen Kılıç, 104 bin lirayı geçmeyen uyuşmazlıklarda tüketici veya satıcının tüketici hakem heyetine başvurabileceğini dile getirdi.

Kılıç, daha yüksek meblağlarda olan uyuşmazlıklarda tarafların arabulucuya başvurabileceğini ve arabuluculuk sürecinde anlaşma sağlanamadığı durumda tüketici mahkemesine başvurabileceğini aktardı. Tüketici hakem heyeti kararlarına karşı 15 gün içinde tüketici mahkemesine, arabuluculuk sürecinde anlaşma sağlanmaması halinde ise tüketici mahkemesine başvurulabileceğini belirtti. Tüketici mahkemesi bulunmayan yerlerde asliye hukuk mahkemelerine başvurulabileceğini de ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı: Tüketici Hakları En Önemli İlke!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!