Türkiye, AB raporundaki haksız eleştirilere tamamen karşı çıkıyor

Türkiye, AB raporundaki haksız eleştirilere tamamen karşı çıkıyor

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin 2023 Genişleme Paketi’nde Türkiye’nin katılım müzakerelerinin durma noktasına geldiği iddialarını reddetti. Türkiye, rapordaki mesnetsiz iddiaları ve eleştirileri tümüyle reddettiklerini açıkladı. Raporda siyasi kriterler ve Yargı ve Temel Haklar faslındaki ithamlara tepki gösteren Türkiye, AB’nin çifte standartlı yaklaşımının bir tezahürü olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığı, AB’ye evrensel değerlere dayalı politikaların tüm dünyada geçerli olması gerektiğini hatırlattı.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ilişkin 2023 Genişleme Paketi’nde Türkiye’nin katılım müzakerelerinin durma noktasına geldiği iddiaları yer aldı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşma yönündeki olumsuz eğilimi tersine çevirememesi ve katılımla ilgili reformları sınırlı ölçüde sürdürmesi eleştirildi. Dışişleri Bakanlığı, raporda yer alan mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri tümüyle reddettiklerini açıkladı. Ayrıca, rapordaki siyasi kriterler ve Yargı ve Temel Haklar faslındaki ithamlara tepki göstererek, AB’nin çifte standartlı yaklaşımının bir tezahürü olduğunu belirtti.

Raporun siyasi kriterler ile Yargı ve Temel Haklar faslındaki mesnetsiz iddiaları ve haksız eleştirileri tümüyle reddeden Türkiye, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, AB’ye evrensel değerlere dayalı politikaların tüm dünyada geçerli olması gerektiğini hatırlattı. Türkiye, haksız ithamlarda bulunulmasını, AB’nin çifte standartlı yaklaşımının bir tezahürü olarak gördüğünü ifade etti ve AB’nin Ukrayna için değil, Orta Doğu dahil tüm dünyada geçerli olması gerektiğini vurguladı. Bu nedenle Türkiye, rapordaki eleştirilere yönelik kesin bir reddi açıkladı.

Yorum gönder

You May Have Missed