Türkiye-Cibuti Dostluk Barajı’nın Açılışını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye-Cibuti Dostluk Barajı’nın Cibuti’de gerçekleşen açılış töreninde, Cibuti ile 400 yıldır devam eden dostluğunu kutladı ve gelecek nesillere taşıyacaklarını belirtti. Bu barajın bundan sonra yapılacak işlerde dostluk abidesi olarak kendilerine yön vereceğini ifade eden Uraloğlu, Türkiye’nin özellikle baraj, yol ve köprü gibi altyapı konularında Cibuti’nin geleceğine katkıda bulunmayı hedeflediğini söyledi. Türkiye ile Cibuti arasındaki dostluk bağlarının ne kadar kıymetli olduğunu vurgulayan Uraloğlu, Cibuti halkıyla beraber olduğu için mutlu olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ilettiğini belirtti.

Cibuti Tarım, Su, Balıkçılık ve Hayvancılık Bakanı Muhammed Ahmet Awaleh, açılış töreninde barajın ülkeyi taşkınlardan nasıl koruduğunu vurgulayarak, barajın başkentin taşkınlar ve sellerden korunmasına yardımcı olduğunu ifade etti. 2017 Ağustos’ta başlayan baraj projesinin 2020 Haziran’da tamamlandığını ve 14 milyon metreküp kapasitesi olduğunu bildiren Awaleh, barajın inşasında Türk hükümetine ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne teşekkür etti. Barajın 50 yıllık ömrü olduğunu belirten Awaleh, barajın rasyonel şekilde tarım faaliyetlerinde kullanılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, DSİ’nin Afrika kıtasında gerçekleştirdiği çalışmaları anlatarak, 15 ülkeye sağlıklı ve temiz suyu ulaştırmak amacıyla gerçekleştirilen projeler neticesinde 512 su sondaj kuyusu açıldığını ve 1 milyon 850 bin kişiye temiz içme ve kullanma suyu temin edildiğini belirtti. Balta ayrıca, Cibuti’nin ilk barajının Türkiye tarafından inşa edildiğini ve Türkiye ile Cibuti arasındaki dostluk ilişkilerinin su alanında işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında önemli olduğunu ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye-Cibuti Dostluk Barajı’nın Açılışını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!