Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e geldi ve burada Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Zirvesi’ne katıldı. Özel uçağı “TUR” ile indiği havalimanında Türk ve Özbek yetkililer tarafından karşılandı. Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Taşkent Uluslararası İş ve Kongre Merkezi’nde basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan’ın ziyaretine Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım eşlik etti.

Görüşme hakkında detaylar basına kapalı olsa da, görüşmenin KKTC için önem arz ettiği, iki liderin bölge barışı ve işbirliği konularını ele aldığı tahmin edilmektedir. Erdoğan’ın KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmesi, Türkiye’nin KKTC’ye verdiği destek ve asırlardır devam eden ilişkilerin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile birlikte Taşkent’te gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Zirvesi’ne katıldı. Gerekli resmi görüşmelerin ardından, zirve kapsamında gerçekleştirilen oturumlara katılarak, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasında ekonomik ve siyasi işbirliğinin geliştirilmesi için yapılan çalışmaları destekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyareti sırasında, Türk ve Özbek yetkililerle gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile gerçekleştirdiği görüşme ile de Türkiye’nin bölgedeki etkin konumunu ve bölge ülkeleriyle iyi ilişkilerini pekiştirdi.

Yorum gönder

You May Have Missed