Türkiye ile ABD arasında Terörle Mücadele İstişareleri Yeniden Başlatılıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ile ABD arasındaki terörle mücadele istişarelerinin yeniden başlatılması kararının ardından, Washington’da yapılan Stratejik Mekanizma Toplantısı’na Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ev sahipliği yaptı. Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması’nın yedinci toplantısı, iki ülkenin hükümetleri tarafından yayımlanan ortak açıklama ile tamamlandı.

Toplantıda, ilişkilerin güçlendirilmesi ve ortak hedeflerin ilerletilmesi ele alındı. Fidan ve Blinken, terörizmle mücadele, savunma iş birliği, ekonomik büyüme, ticaret, enerji güvenliği, iklim değişikliği ve insanlar arası bağlardan oluşan çeşitli alanlarda Türkiye-ABD ilişkilerini güçlendirmeyi amaçladılar. Özellikle terörle mücadele konusunda iş birliğini artırmak ve organize suç örgütleriyle mücadele etmek amaçlarıyla Türkiye-ABD Terörle Mücadele İstişareleri’nin tekrar başlatılmasına karar verildi.

Fidan ve Blinken, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerini yineledi ve Türkiye’nin Karadeniz’deki çabalarını takdir ettiklerini belirttiler. Gazze’deki krizi ele aldılar ve çatışmanın sona erdirilmesi, insani krizin giderilmesi ve iki devletli kalıcı bir çözüm için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladılar. Ayrıca, DEAŞ’ın Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılması ve Afrika ile Orta Asya’da faaliyet gösteren terör örgütlerine karşı işbirliği konuları ele alındı.

Suriye krizi, Doğu Akdeniz’deki durum ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci gibi konuların yanı sıra NATO içindeki dayanışma ve koordinasyonun güçlendirilmesi de görüşülen konular arasındaydı. Fidan ve Blinken, Türkiye-ABD savunma ilişkilerini geliştirmenin fırsatlarını ele aldılar ve 2024 yılında yapılacak Türkiye-ABD Savunma Ticareti Diyaloğu toplantısına ilişkin karar aldılar.

İki bakan, Türkiye ve ABD arasındaki ticaretin sürekli büyümesinden memnuniyet duyduklarını ve ekonomik iş birliğini genişletmek için mevcut ikili forumları geliştirmenin önemine vurgu yaptılar. Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı’ndan yararlanma, Enerji ve İklim Diyaloğu’nun başlatılması ve kültür varlıklarının iadesi gibi konularda iş birliği fırsatlarını değerlendirmeye hazır olduklarını belirttiler.

İnsanlar arası ilişkilerin öneminin altını çizen Fidan ve Blinken, Türkiye-ABD stratejik ilişkilerinin ilerlemesini ve ikili temasların artmasını dileyerek, Stratejik Mekanizmanın sunduğu fırsatlardan memnuniyetlerini belirttiler. Türkiye ve ABD’nin, ortak hedeflere ilerleyerek olumlu ve ileriye dönük bir stratejik vizyon oluşturmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini vurguladılar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye ile ABD arasında Terörle Mücadele İstişareleri Yeniden Başlatılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!