Türkiye İmalat Sektörü İhracat İkliminde İyileşme: İSO’nun Açıkladığı Yeni Veriler!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ocak ayında 50 eşik değerinin üzerinde kaldı. Bu, aralık ayındaki 49,7 seviyesinden yükselerek 50,6’ya çıktı. Bu durum, talep koşullarındaki ılımlı bir iyileşme olduğunu gösterdi ve ihracatçıların talep koşullarında temmuz 2023’ten bu yana ilk kez bir iyileşme olduğunu işaret etti.

İSO tarafından yapılan açıklamaya göre, birçok önemli ihracat pazarında toparlanma belirtileri gözlenirken Kıta Avrupası ülkelerinde hala zayıflık olduğu görüldü. Orta Doğu’da ise büyümenin güçlü seyrini koruduğu belirtildi. ABD, Birleşik Krallık ve İtalya ekonomilerindeki büyüme, Türk imalatçılarının en büyük beş ihracat pazarından üçünde üretim artışı gösterdi. Bu durum, ihracat ikliminin güçlenmeye başladığını gösterdi.

Ekonomik aktivitedeki genişlemenin ABD’de son 6 ayın, Birleşik Krallık’ta ise son 8 ayın en yüksek hızına ulaşması dikkat çekti. Türk imalat sanayi sektörünün en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da ise daralma eğilimi sürdü. Aynı şekilde Fransa’da da üretim daraldı. Euro Bölgesi’nde ise farklı eğilimler gözlendi; İspanya ve Yunanistan’da artış görülürken Hollanda ve Avusturya’da daralma yaşandı.

Anket kapsamında takip edilen tüm ekonomiler içerisinde en güçlü büyüme, Hindistan’ı geride bırakan Birleşik Arap Emirlikleri’nde görüldü. Diğer Orta Doğu ülkelerinde ise üretimde farklı eğilimler gözlendi; Suudi Arabistan’da güçlü bir artış kaydedilirken, Mısır ve Lübnan’da daralma yaşandı. PMI verilerinin kapsadığı Orta Doğu ekonomileri, ihracat pazarının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor.

Rusya’da ekonomik aktivite artmaya devam ederken, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Kazakistan ekonomilerinde daralma eğilimi sürdü. İhracat iklimindeki bu değişiklikler, Türk imalat sanayi sektörünün uluslararası pazarlardaki durumunu etkilemeye devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye İmalat Sektörü İhracat İkliminde İyileşme: İSO’nun Açıkladığı Yeni Veriler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!