Türkiye Ultra Zengin Sayısında Rekor Artış!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

30 ülke arasında yüzde 9,7’lik artışla Türkiye ultra zengin sayısının en fazla arttığı ülke oldu. İngiliz gayrimenkul danışmanlık firması Knight Frank’in 2024 raporuna göre, Türkiye’de 2022 yılında 30 milyon doların üzerinde serveti olan kişi sayısı bin 761 iken, 2023’te bu sayı bin 932’ye yükseldi. Türkiye’yi yüzde 7,9 ile ABD, yüzde 6,1 ile Hindistan takip etti. Diğer yüzde 5’in üzerinde artış yaşayan ülkeler arasında ise Güney Kore ve İsviçre yer aldı.

Rapora göre, faiz oranlarındaki değişim, ABD ekonomisinin performansı ve hisse senedi piyasalarındaki yükselişle geçen yıl küresel servet büyüdü. Ultra zenginlerin sayısı yüzde 4,2 artarak dünya genelinde 626 bin 600 kişinin üzerine çıktı. Kuzey Amerika’da yüzde 7,2, Orta Doğu’da yüzde 6,2 artış görülürken, Latin Amerika’da ise düşüş yaşandı. Nüfusa oranla Türkiye, ultra zenginler listesinde 22. sırada yer aldı.

Küresel büyüme hızının yavaşlamasına rağmen, ultra zengin sayısındaki artışın devam edeceği öngörülüyor. 2028 yılına kadar dünya genelinde ultra zenginlerin yüzde 28 artması bekleniyor. Özellikle Asya’da Hindistan ve Çin’de yüksek yükseliş beklentileri bulunuyor. Knight Frank’in raporu, ultra zenginlerin küresel ekonomiye etkisinin giderek arttığını gösteriyor.

Türkiye’nin ultra zengin sayısındaki artışın arkasında ekonomik büyüme, yatırımlar ve gayrimenkul sektöründeki hareketlilik etkili oldu. Türkiye’de artan lüks taşınmaz talebi de ultra zenginlerin sayısının artmasında önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise Türkiye’nin nüfusa oranla ultra zenginlik sıralamasında 22. sırada olmasına rağmen, ilerleyen yıllarda bu sıralamada yükselme potansiyeline sahip olması. Türkiye’nin ekonomik büyüme sürecinde daha da ivme kazanması durumunda ultra zengin sayısındaki artışın devam etmesi bekleniyor.

Knight Frank’in 2024 raporu, ultra zenginlerin küresel dağılımı ve trendleri hakkında önemli bilgiler sunarken, Türkiye’nin bu alandaki yükselişi ve potansiyeli de vurgulanıyor. Ultra zenginlerin sayısındaki artışın, ülke ekonomisine ve gayrimenkul sektörüne olumlu yansımaları olacağı öngörülüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Ultra Zengin Sayısında Rekor Artış!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!