Türkiye ve Yunanistan, güven artırıcı tedbirleri genişletecek

Türkiye ve Yunanistan, güven artırıcı tedbirleri genişletecek

Milli Savunma Bakanlığı, Türk ve Yunan heyetleri arasındaki Güven Arttırıcı Önlemler toplantısında, bir ‘iletişim noktası mekanizması kurulmasında mutabık kaldıklarını açıkladı. Heyetlerin büyükelçiler ve yüksek rütbeli askerler ile sivil yetkililerden oluştuğu toplantı, Ankara’da Milli Savunma Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Her iki taraf, yetkili makam onayını müteakip önceden mutabık kalınan “güven arttırıcı önlemler”in 2024 boyunca yeniden hayata geçirilmesi ve uygulanması konusunda anlaşmaya vardı.

Toplantı olumlu bir havada gerçekleşmiş ve her iki taraf, temasta kalmak ve üzerinde mutabık kalınan ‘güven arttırıcı önlemler’in uygulanmasını kolaylaştırmak amacıyla bir ‘iletişim noktası mekanizması kurmaya karar vermiştir. Bir sonraki toplantı Yunanistan’ın ev sahipliğinde gerçekleşecektir. Bu açıklama, Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yapılmıştır. Ayrıca, toplantıda her iki taraf, temasta kalmak ve üzerinde mutabık kalınan ‘güven arttırıcı önlemler’in uygulanmasını kolaylaştırmak amacıyla ortak bir “iletişim noktası” kurulmasına karar vermişlerdir. Bu iletişim noktası Yunanistan’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek bir sonraki toplantıda hayata geçirilecektir.

Ayrıca toplantıda her iki taraf arasında yapılacak olan ‘iletişim noktası’ kurulmasında mutabık kaldıkları belirtilmiş, tarafların ‘güven arttırıcı önlemler’in 2024 boyunca yeniden hayata geçirileceği ve uygulanacağı konusunda anlaştıkları ifade edilmiştir. Bu kapsamda güven arttırıcı önlemlerin hayata geçirilmesiyle ilgili kararlar alınmış ve toplantının olumlu bir havada gerçekleştiği açıklanmıştır.

Bu toplantıyı daha önce gerçekleşen Güven Arttırıcı Önlemler (GAÖ) toplantısından farklı kılan en önemli karar, iki ülkenin yetkili makam onayını alarak önceden mutabık kaldıkları güven arttırıcı önlemlerin 2024 boyunca yeniden hayata geçirilmesine ve uygulanmasına karar vermeleri olmuştur. Bu karar, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed