Türkiye-Yunanistan Siyasi Diyalog Toplantısı: İş Birliğinde Ortak Taahhütler Vurgulandı, Miçotakis’in Türkiye Ziyareti Detayları Masaya Yatırıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ve Yunanistan arasında siyasi diyalog toplantısı, Ankara’da gerçekleşti. İki ülke, iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlılıklarını bir kez daha vurguladı. Toplantıda, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye ziyaretinin detayları da masaya yatırıldı. Ankara-Atina hattında diplomatik ilişkilerin iyileştirilmesi için çaba harcanmaya devam ediyor. Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Alexandra Papadopoulou Ankara’da bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

İki ülke, iş birliğini artırmak için ortak taahhütlerini yinelediler. Ayrıca, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye ziyaretine ilişkin ayrıntılar da ele alındı. Toplantıda, bölgesel ve uluslararası konular da detaylı bir şekilde görüşüldü. Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcıları arasında yapılan toplantının ardından ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bakan Yardımcımız Büyükelçi Burak Akçapar ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexandra Papadopoulou, 11 Mart 2024 tarihinde Ankara’da düzenli siyasi diyalog toplantısını gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin çeşitli veçhelerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular da ele alınmıştır. Her iki taraf da, iki ülke liderleri tarafından geçtiğimiz aralık ayında Atina’da imzalanan Atina Bildirgesi doğrultusunda mevcut olumlu atmosferi ikili ve uluslararası işbirliği alanlarında geliştirmek konusunda ortak taahhütlerini yinelemişlerdir. Başbakan Miçotakis’in ülkemize yapması öngörülen ziyaretin hazırlıklarını ele almışlar ve ikili ilişkilerin tüm veçhelerini içerecek şekilde mevcut diyalog kanallarında şimdiye kadar kaydedilen gelişmeleri değerlendirmişlerdir.”

İstişare toplantısı, 7 Aralık 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretinde imzalanan Atina Bildirgesi’nin devamı niteliği de taşıyor. Toplantıda, iş birliği alanında ortak taahhütler yinelendi ve iki ülke liderleri tarafından geçtiğimiz aralık ayında Atina’da imzalanan Atina Bildirgesi doğrultusunda mevcut olumlu atmosferi ikili ve uluslararası işbirliği alanlarında geliştirmek konusunda ortak taahhütlerini yinelediler. Bu toplantı aynı zamanda Başbakan Miçotakis’in Türkiye ziyareti için de hazırlıkların ele alındığı bir platform oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye-Yunanistan Siyasi Diyalog Toplantısı: İş Birliğinde Ortak Taahhütler Vurgulandı, Miçotakis’in Türkiye Ziyareti Detayları Masaya Yatırıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!