Türkiye’de HIV Artış Eğiliminde: Gizli Pandemiyle Mücadele

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de HIV artış gösteriyor ve genellikle hastalar başka nedenlerle tedavi gördükleri sırada tesadüfen HIV teşhisi konuyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde her hafta yeni HIV vakaları tespit ediliyor. Bu vakaların bir kısmı hastalığın erken evresindeyken, bir kısmı ise hastalığın ileri evresinde yakalanıyor. Prof. Dr. Sıla Akhan, hastaların farklı semptomlar nedeniyle başka bölümlerde tedavi gördüğünü ve tesadüfen HIV teşhisi konulduğunu ifade ediyor.

Özellikle salgın sürecinde HIV testi yaptıranların sayısında bir azalma gözleniyor. Bunun nedeni ise damgalanma ve ayrımcılık korkusudur. Prof. Dr. Akhan, HIV’in semptomsuz bir şekilde 10 yıl boyunca vücutta bulunabileceğini ancak bu süre zarfında immün sistemi zayıflattığını ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor. Geçen yılın verilerine göre Türkiye’de 35 bin 807 kişi HIV ile yaşıyor ve bu enfeksiyon ileri evresi olan AIDS’e dönüşebiliyor.

HIV enfeksiyonu, vücudun hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olan beyaz kan hücrelerini yok eder ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Tedavisi olmasa da kontrol altında tutmak mümkündür. HIV, kişinin kanı, menisi, vajinal sıvıları, anne sütü ve rektal sıvıları yoluyla başka bir kişiye bulaşabilir. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişki ve iğnelerin paylaşımı en yaygın bulaşma yollarıdır.

HIV ile enfekte olan kişilerde ateş, terleme, döküntü ve ağrı gibi belirtiler görülebilir. HIV’in ileri evresi olan AIDS’te ise kilo kaybı, tekrarlayan ateş, hafıza kaybı, depresyon ve cinsel organlarda yaralar gibi belirtiler gözlenebilir. Bu nedenle, doğurganlık çağındaki tüm kadınların AIDS konusunda bilgilendirilmesi ve gerektiğinde test yaptırması önerilir. Hamile anneler ve doğum sonrasında bebeklere koruyucu ilaç tedavisi uygulanarak bulaşma riski önemli oranda azaltılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de HIV Artış Eğiliminde: Gizli Pandemiyle Mücadele

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!