Türkiye’deki Filistinli öğrencilerin eğitim masraflarını devlet üstlenecek

Türkiye’deki Filistinli öğrencilerin eğitim masraflarını devlet üstlenecek

Filistinli üniversite öğrencileri, Türkiye’de öğrenim gördükleri takdirde, öğrenim ücreti için devlet tarafından karşılanmaya başlanacaktır. 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar, Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Karara göre, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde ailesi veya kendisi Filistin’in Gazze şehrinde ikamet eden önlisans ve lisans öğrencilerinin ödemeleri gereken öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacaktır.

Ayrıca, söz konusu öğrencilerden 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı için ikinci öğretim öğrenim ücreti alınmış ise yükseköğretim kurumları tarafından öğrencilere iade edilecektir. Bu kararın geçici maddelerine ek olarak, olağanüstü hal ilan edilen illerde ikamet eden ve herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına devam eden öğrenciler ve Filistin’in Gazze şehrinde ikamet eden öğrencilerin öğrenim ücretleri devlet tarafından karşılanacaktır.

Bu karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmış ve Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Türkiye’nin Filistinli üniversite öğrencilerine yönelik devlet tarafından öğrenim ücretini karşılama kararı, ülkenin destek politikaları arasında yer almaktadır.

Son olarak, bu kararla ailesi veya kendisi Filistin’in Gazze şehrinde ikamet eden ve herhangi bir Devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına devam eden önlisans ve lisans öğrencilerinin ödemeleri gereken öğrenim ücreti, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde devlet tarafından karşılanacaktır. Bu adım, Türkiye’nin Filistinli öğrencilere yönelik verdiği destekler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Yorum gönder

You May Have Missed