Türkiye’nin Devlet Erkanı 10 Kasım’da Anıtkabir’de Buluştu

Türkiye’nin Devlet Erkanı 10 Kasım’da Anıtkabir’de Buluştu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85’inci yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir’e ziyaret gerçekleştirdi. Aslanlı Yol üzerinde devlet erkanı saat 08.50’de yürüyüşe geçerek törene başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kortej, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, yüksek yargı organlarının başkanları ve kuvvet komutanlarından oluşuyordu. Tören saat 09.05’te saygı duruşu ile devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ün mozolesine kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Bugün 10 Kasım’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. yıldönümü dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen devlet töreniyle anıldı. Devlet erkanının yürüyüşü ve saygı duruşunun ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kortejde Türkiye’nin önde gelen siyasi liderleri, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, yüksek yargı organlarının başkanları ve kuvvet komutanları da yer aldı.

Tören, Atatürk’ün mozolesine bırakılan kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengin bırakılmasının ardından devam etti. Bu anlamlı ziyaret, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının yıl dönümü vesilesiyle gerçekleşmiş ve devlet erkanının katılımıyla büyük bir anlam taşımıştır. Saygı duruşu ve çelenk sunumu, Türk milletinin Atatürk’e olan minnet ve sevgisinin bir ifadesi olarak kabul edilmektedir. Bu anma töreni, Türkiye’nin temel değerlerinden biri olan Atatürk’ün anılarının ve mirasının yaşatılmasına vesile olmuştur. Devlet erkanının Anıtkabir ziyareti, büyük bir saygı ve vefa örneği olarak tarihe geçmiştir. Bu anlamlı gün, Türk milletinin Atatürk sevgisini göstermesi bakımından önemli bir fırsat olmuştur.

Yorum gönder

You May Have Missed