Türkiye’nin En Büyük Projelerinden Birine İlişkin Kritik Bilgiler: Milli Muharip Uçak KAAN

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin milli muharip uçağı KAAN projesi hakkında bilinmesi gerekenler, en büyük teknoloji projelerinden biri ve milli güç olma yolunda önemli bir adım olan KAAN’ın gurur verici ilk uçuşu gerçekleşti. Proje, dosta güven ve düşmana korku salma amacı taşıyor. Göklere çıkan bu milli muharip uçak, Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı olma özelliği taşıyor.

Yük testlerinin tamamlanmasıyla başarılı bir uçuş gerçekleştiren KAAN, Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından geliştirilmiş, hava-hava ve hava-yer muharebeleri için üstün kabiliyetlere sahip çok rollü bir savaş uçağıdır. Uçak, yüksek hayatta kalma kabiliyetine sahip, güçlü ve atik bir platform olarak öne çıkıyor. Geliştirilmesinde en gelişmiş mühendislik araç ve yöntemleri kullanılmış ve aerodinamik geometrinin belirlenmesi için test faaliyetleri yapılmıştır.

KAAN’ın fiziki özellikleri arasında kanat açıklığı, uzunluk, yükseklik, azami hız, servis tavanı, pozitif/negatif G limiti, yüksek durumsal farkındalık, optimize edilmiş pilot iş yükü ve muharebe hasar tespiti gibi kriterler bulunmaktadır. Uçağın 14 metre kanat açıklığı, 21 metre uzunluk, 6 metre yükseklik, 1.8 Mach azami hız, 55.000 ft servis tavanı ve +9g / 3,5g pozitif/negatif G limitine sahip olduğu bilinmektedir.

Bu başarılı proje, Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayindeki hedeflerine ulaşması açısından büyük önem taşımaktadır. Gökte egemen güç olma yolunda önemli bir adım olan KAAN projesi, Türkiye’nin milli gücüne güç katacak ve dış basında geniş yer bulmaya devam edecektir. Bu proje, Türkiye’nin ulusal savunma kapasitesini artırırken aynı zamanda ülkenin teknoloji alanındaki yerlileşme çabalarına da katkı sağlayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin En Büyük Projelerinden Birine İlişkin Kritik Bilgiler: Milli Muharip Uçak KAAN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!