Türkiye’nin Gazze’ye yardım için gönderdiği ambulanslar sınıra ulaştı

Türkiye’nin Gazze’ye yardım için gönderdiği ambulanslar sınıra ulaştı

Türkiye, Gazze’ye yardım amaçlı refah sınır kapısına ulaştıran tam donanımlı ambulansları gönderdi. Ambulanslar kanser hastası Filistinli çocukları Türkiye’ye taşıyacak. Türkiye’den Gazze’ye tıbbi malzeme ve ambulans taşıyan yardım gemisi, İzmir Alsancak Limanı’ndan perşembe günü yola çıktı. Gemi, Mısır’ın El Ariş Limanı’na ulaştı.

Refah Sınır Kapısı’nda tam donanımlı ambulanslar, ülkelerine gönderilecek hastalar için hazırlandı. Filistin Sağlık Bakanı ile yapılacak görüşmeler sonucunda kanser hastası olan çocukların tedavisinin Mısır’da gerçekleştirilmesine karar verildi. Türkiye’den gönderilen sağlık personeli, Mısır’da bu hastaların tedavisine yardım edecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkke-Filistin Dostluk Hastanesi’nde tedavi gören kanser hastalarının, Mısır’da tedavi görmek üzere nakledileceğini belirtti. Koca, ayrıca durumu uygun olan hastaların ikinci etapta uçak ambulanslarla Türkiye’ye getirilmesi planlandığını ifade etti. Türkiye ayrıca, İsrail Sağlık Bakanı ile temas kurarak üçlü bir Sağlık Koordinasyon Ekibi kurdu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırılarına karşı kapsamlı bir saldırı düzenledi. Bu saldırılar sonucunda İsrail ordusu, yoğun hava bombardımanı başlattı ve saldırıda çok sayıda kişi öldü. Gazze’de ve Kudüs’te yaşanan çatışmalarda birçok kişi öldü ve yaralandı. İsrail’in Gazze’deki hastaneleri vurması sonucunda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Hizbullah’a karşı yaşanan çatışmalarda, İsrail ordusunun da 74 Hizbullah mensubunu öldürdüğü belirtildi. Bu süreçte yaşanan çatışmalar ve saldırılar sonucunda pek çok kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Bu durum, uluslararası toplumun dikkatini yoğun bir şekilde çekti.

Yorum gönder

You May Have Missed