Türkiye’nin ilk uzay aracı 2026’da ay seyahatine çıkıyor

Türkiye’nin ilk uzay aracı 2026’da ay seyahatine çıkıyor

Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında yürüttüğü Ay Araştırma Programı’nın hedefi, 2026 yılında tamamlanarak uzaya fırlatılması planlanan ilk uzay aracı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı ve çeşitli kuruluşlar tarafından hazırlanan Milli Uzay Programı’nın 10 yıllık plan ve hedefleri belirlenmiştir. Ay Araştırma Programı, Türkiye’nin Ay’da mevcudiyet gösteren ülkeler arasında yer almasını amaçlamaktadır.

Program kapsamında AYAP-1 projesi ile Ay’ın yörüngeden keşfi ve Ay yüzeyi ile ilk temasın gerçekleştirilmesi planlanmıştır. AYAP-2 Projesi ise yumuşak iniş yöntemiyle yüzeye bir gezici keşif aracının indirilmesini hedeflemektedir. Bu projelerin başarılı olması, Türkiye’nin sistem geliştirme ve zorlu görev operasyonlarını gerçekleştirebilme kabiliyetine yönelik uluslararası itibarını artıracaktır.

Uzay aracı, yerli imkanlarla geliştirilen Hibrit İtki Sistemi sayesinde Ay yüzeyinden alınacak yüksek çözünürlüklü görüntüler ve bilimsel verileri toplayacak ve Türkiye’deki bilim insanları tarafından değerlendirilecektir. Bu proje, Türkiye’nin “Derin Uzay” araştırmalarına da liderlik edecek ve gençlerin uzay bilimi ve teknolojilerine olan ilgisini artıracaktır.

Uzay aracıyla ilgili olarak “Sistem Seviyesi Tasarım Aşaması” tamamlanmış ve ayrıntılı tasarım faaliyetleri devam etmektedir. Süreçlerin 2026 yılında tamamlanması ve aynı yıl aracın fırlatılması planlanmaktadır. Bu projenin başarısı için yerli ekipmanlar tercih edilmiş ve yeterlilik modelleri planlamaları gerçekleştirilmiştir. Türkiye’nin uluslararası arenadaki uzayı keşfetme çabalarına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed