TÜRKİYE’NİN UZAY BAŞARISI: 4,5 MİLYARLIK NÜFUSA ERİŞİM SAĞLANACAK

WV3LE0IV4E O00sePqWIpA.jpg
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A’nın 4 bin tonun üzerinde ağırlığıyla diğer yerli görüntüleme uydularından çok daha büyük ve sofistike bir ürün olduğunu belirtti. Türkiye’nin yerli uydu geliştirme faaliyetlerine devam edeceğini vurgulayan Kacır, bugüne kadar Türksat’ın haberleşme uydularıyla 118 ülkede 3 milyar nüfusa erişme imkanı olduğunu dile getirdi. Türksat 6A sayesinde Endonezya, Malezya ve Hindistan gibi ülkelerle haberleşme imkanı elde edileceğini belirten Kacır, Türkiye’nin haberleşme uydularının dünya nüfusunun yarısından fazlası olan 4,5 milyarlık nüfusun kullanımına erişmiş olacağını ifade etti.

Gelecek dönemde GÖKTÜRK uydusunun yenilenmesi, İMECE 2 ve İMECE 3 projelerinin gerçekleştirilmesi planlanırken, ekiplerin Ay Projesi için çalışmalarını sürdürdüğü de belirtildi. Kacır, Türkiye’nin uzay bilim ve teknolojisi alanında millileşme ve yerlileşme hamlesine devam edeceğini söylerken, projelerin kendilerini cesaretlendirdiğini ve deneyim kazanmalarına vesile olduğunu ifade etti. TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN, ve CTech gibi ekiplerin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen Türksat 6A projesinde 400’e yakın arkadaşın yer aldığını belirten Kacır, bu işbirliğinin kendileri için ayrı bir iftihar kaynağı olduğunu dile getirdi. Elde edilen kabiliyetin Türkiye’yi haberleşme uydularını kendi imkanlarıyla geliştirebilen ülkeler arasına soktuğunu vurgulayan Kacır, yeni projelerle iddialarını sürdüreceklerini ve Türkiye’yi stratejik alanlarda yeni kabiliyetlerle buluşturmaya devam edeceklerini belirtti.

Kacır, projeye katkı sağlayan tüm çalışanlara teşekkür ederken, Cumhurbaşkanı’na da milli projeleri güçlü bir şekilde himaye ettiği için şükranlarını sundu. Gelecekte TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN ve CTech gibi firmalarla birlikte daha nice milli projelere imza atacaklarını ifade eden Kacır, Türkiye’nin nitelikli insan kaynağına güvendiğini ve ülkeyi küresel düzeydeki altyapılarla buluşturduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜRKİYE’NİN UZAY BAŞARISI: 4,5 MİLYARLIK NÜFUSA ERİŞİM SAĞLANACAK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!