Ücretli öğretmenlere yüzde 25 zam uygulanacak.

Ücretli öğretmenlere yüzde 25 zam uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak bu karar, eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 25 artış sağlamaktadır.

Ayrıca, bu kararla birlikte, Fatih Projesi’nin tüm bileşenlerinin geliştirilmesi ve yürütülmesi, teknoloji odaklı öğrenme senaryolarının geliştirilmesi, elektronik içeriklerin üretilmesi ve denetlenmesi çalışmalarını yürütmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünde geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin bu görevleri karşılığında yararlandıkları ek ders ücreti haftada 9 saat artırılmıştır.

Bu karar, eğitim sektöründe görev yapan öğretmenlerin ekonomik durumlarını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, teknoloji odaklı eğitim çalışmaları için daha fazla kaynak ve destek sağlayarak, eğitimdeki teknolojik altyapının güçlendirilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte, eğitim sektöründe görev yapan yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretleri artmış ve teknoloji odaklı eğitim çalışmalarına destek verenlerin de ek ders süreleri artırılmıştır. Bu kararın eğitim sektöründe olumlu bir etki yaratacağı ve eğitim kalitesini artıracağı düşünülmektedir.

Sonuç olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, eğitim sektöründe görev yapan yönetici ve öğretmenlerin ekonomik durumunu iyileştirmeyi ve teknoloji odaklı eğitim çalışmalarına destek vermeyi amaçlamaktadır. Bu kararın yayınlanmasıyla birlikte eğitim sektöründe olumlu gelişmelerin yaşanması ve eğitim kalitesinin artırılması beklenmektedir.

Yorum gönder

You May Have Missed