Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Kentsel Dönüşüm Sürecini Hızlandıracak

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Kentsel Dönüşüm Sürecini Hızlandıracak

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, kentsel dönüşüme ilişkin yasayla birlikte dönüşüm sürecinin hızlanacağını belirtti. Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un kabul edilmesiyle kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Karaismailoğlu, depremin zararlarını önlenmesi ve riskli yapıların dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

Deprem riskine karşı alınan tedbirlerin hayati öneme sahip olduğunu belirten Karaismailoğlu, kentsel dönüşümün önemine ve gerekliliğine vurgu yaptı. Ayrıca, kentsel dönüşüm sürecindeki düzenlemelerin yaşanılan sorunlara önemli çözümler getireceğini belirtti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı altında kurulan Kentsel Dönüşüm Başkanlığının tüm Türkiye’de dönüşüm sürecini hızlandıracağını ifade etti. İstanbul’da bulunan 7,5 milyon bağımsız bölümün 2 milyonunun acil dönüştürülmesi gerektiğini, bunun için de gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını kaydetti.

Kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılmasına yönelik alınan kararlar ve düzenlemelerin olası depremlere karşı önemli bir adım olduğunu belirten Karaismailoğlu ayrıca, mahkeme süreçlerinin hızlandırılarak dönüşüm süreçlerine destek verileceğini vurguladı. Akılcı ve hızlı kararlarla kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi gerektiğini, bu dönüşüm sürecinde yerel yönetimlerin de destek vermesi gerektiğini ifade etti.”””),
Karaismailoğlu, depremin yaratacağı etkilerin gözden geçirilmesinin çok önemli olduğunu ve kentsel dönüşümün bir güvenlik meselesi olduğunu
dile getirdi. Ayrıca, bu süreçte lokal yönetimlerin desteği ile hızlı dönüşümler olacağını, mahkeme sürecindeki uzun beklemelerin hızlandırılacağını ifade etti.

Yorum gönder

You May Have Missed