Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Türkiye’nin Altyapı Projeleri İle Dikkat Çekiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Altyapı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Oleksandr Kubrakov ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu”na katıldı. Uraloğlu forumda yaptığı konuşmada Türkiye’nin stratejik bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, Türkiye’den 4 saatlik uçuş mesafesiyle 67 ülkeye tam 4 saatte ulaşılabildiğini belirtti. Uraloğlu, Türkiye’nin orta koridorun en önemli noktasında bulunduğunu ve nakliye, ulaşım ve ticaret koridorlarına işaret ederek Türkiye’nin bu alandaki önemine vurgu yaptı.

Ayrıca Bakan Uraloğlu, Umit Burnu’na sıkça dönülmesine rağmen Türkiye’nin bu koridorda stratejik bir konuma sahip olduğunu ve projelerin hayata geçmesi durumunda Çin’den Londra’ya yüklerin daha kısa sürede ulaşabileceğini ifade etti. Türkiye’nin Irak’ın Fav Limanı’ndan Türkiye’yi demir yoluyla kat eden ve ayrıca Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’deki limanlara bağlanan 1200 kilometrelik Kalkınma Yolu Projesi’ni hayata geçirmeyi planladıklarını ve bu proje için yıl içerisinde önemli aşamalar kaydedeceklerini belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, son 21 yılda ulaştırma ve haberleşme noktasında 250 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ve bundan sonraki süreçte ağırlıklı olarak demir yollarına yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti. Ayrıca hava ulaşımında da hedeflerinin büyük olduğunu belirterek İstanbul Havalimanı’nın dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olduğunu ve 78 milyon insanı ağırladığını söyledi. Ayrıca süper hızlı tren projesi hakkında bilgi veren Uraloğlu, projenin ilk aşamalarına başlandığını ve bu projenin 2028’e kadar tamamlanması planlandığını bildirdi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren ise Ukrayna’nın müteahhitlik sektörü için güvenilir bir ortak olduğunu belirterek, Türk firmaların Ukrayna’nın yeniden inşası sürecinde katkı sağlamak istediklerini dile getirdi. Eren ayrıca Türk müteahhitlik firmalarının Ukrayna’nın ihtiyacı olan her çeşit alt ve üst yapı projesinde yer almaya hazır ve istekli olduklarını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Türkiye’nin Altyapı Projeleri İle Dikkat Çekiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Habergen ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!